Velkou Lagunu budou léčit bakterie. Hrozba vodního lunaparku je minulostí

Přerovská Velká Laguna, krásné místo oblíbené milovníky vycházek a pohody, dějiště soubojů dračích lodí i vyhledávané loviště rybářů, se dočká obnovy. Tentokrát se do jezera nezaseknou sací bagry. Přerov se rozhodl využít inovativní technologii speciálních bakterií. Vyjde taky mnohem levněji.

Takto vypadá Velká Laguna na jaře. Kdo tam nechodil na rande, o hodně přišel. Někdy se stává Laguna i předmětem politikaření. Poslední dny jsou však ve znamení dobrých zpráv. Laguna se vyčistí ekologicky. Foto: Martin Cín (24. 4. 2008, Mapy.cz)

Inspirace v Tatrách

V 19. stol. byla průhlednost vody ve slavném slovenské Štrbském plese kolem deseti metrů. Časem však přicházeli turisté, cestovní ruch a větší pohyb přinesly více znečišťujících látek. Kvalita vody v horském jezeře se začala rychle zhoršovat. A to velmi rychle. Za socialismu (tzn. před rokem 1989, do kdy nám otevřeně vládli komunisté) se na životní prostředí hledělo spíše výjimečně.

A tak i na Štrbském Plese se na dně hromadily usazeniny (sediment), voda zahnívala, špína přibývala. Kromě odpadů putovalo do jezera ohromné množství „odpadu“ – chleba, rohlíky a další jídlo, které tam ve snaze nakrmit vodní faunu házeli návštěvníci.

Napravit lidské chyby v přísně chráněném území je těžké. A povedlo se. Jezero se vyjasnilo. Kvalita vody se výrazně zlepšila. Díky české firmě Baktoma z Olomouckého kraje.


Cena a kvalita mohou jít ruku v ruce

Co s úspěchem použili v Tatrách, naplánovali aplikovat i na přerovské Laguně. „Použitý přípravek PTP PLUS je složením pouze přírodního charakteru, kromě speciálních bakteriálních kmenů obsahuje živiny a bakteriální nosič. Živiny a bakteriální nosič jsou potravinářského původu. Bakteriální kmeny jsou původem přírodní půdní bakterie, které se běžně vyskytují v přírodě. Nejsou modifikovány, nejsou ani geneticky upravené, jsou pouze laboratorně namnožené. Jedná se o specializované a certifikované laboratoře, které garantují 100 % aktivaci všech bakteriálních kmenů obsažených ve finálním výrobku,“ uvedla Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.


I takové pohledy na krásné místo v Přerově zažijete u Velké Laguny. Magie místa učarovala i přerovskou kapelu Critical Acclaim. V jejich nejnovějším klipu "Dancing with My Ghost" si kromě Veroniky Arichtevy zahrála přímo i Velká Laguna. Přečtete si tom v našem článku


Jak to bude probíhat?

„Projekt začal 1. května a končit bude v měsíci říjnu v době, kdy teplota vody začne klesat pod 10° C. Přesné datum tedy bude určeno až na podzim v závislosti na teplotních podmínkách," sdělil Michal Zácha (ODS), náměstek přerovského primátora. "Přerov dal na doporučení Českého rybářského svazu, který tímto způsobem prováděl odbahnění na rybníku v Přerově – s výsledkem, který rybáři považovali za vynikající," dodal.

Takové cíle jsou zajímavé. Město přitom bralo v potaz i alternativní metody řešení kvality vody v laguně. Jako alternativa se nabízelo klasické odbahnění. „Jiná metoda odbahnění je pouze klasické bagrování (případně odsátí bahna sacím bagrem), cena za 1 ha se běžně pohybuje kolem jednoho milionu korun, a to pouze v případě, že rozbor sedimentu nevykazuje nebezpečné látky typu těžkých kovů, PCB apod.“, upřesnil náměstek Zácha.

Město přípravek pro revitalizaci Velké Laguny nakoupilo za 161.371 Kč (bez DPH). A pak ať někdo tvrdí, že nejde cíle dosáhnout šetrněji a navíc levněji. 


Na ekologii městu záleží. Odborníci postupují logicky

„Velká Laguna je zanesena organickými nečistotami jako jsou exkrementy ryb, spadané listí, pyl apod. Tyto látky se ve vodě rozkládají a vzniká černé řidší bahno, které při vytažení silně zapáchá hnilobou. To se bohužel odráží na stavu vody, která už teď na jaře podle měření na místě odpovídá kvalitě vodě tak ze začátku prázdnin, kdy bývá mnohem horší než na jaře (vyšší teplota). Je potřeba si uvědomit, že s nárůstem teploty a koupajících se bude voda dále zhoršovat.

Organické bahno na dně vlivem přirozeného rozkladu tvoří velké množství sirovodíku, amoniakálního dusíku a dalších plynů, které negativně ovlivňují tvorbu dusitanů či dusičnanů ve vodním sloupci. Vlivem i vyšších hodnot celkového fosforu dochází k zelenání vody (množí se jednobuněčná řasa), v nejhorším případě i toxických sinic. Anorganických usazenin je v Laguně minimum, okolí je travnaté a rovinaté," sdělila Svatava Doupalová.


Bez zbytečného CO2. Stovky náklaďáků nahradí chytrá metoda

Oproti těžké technice bagrující bahno a odvážející smrdutou hmotu na skládku nebo na pole má nyní zvolená metoda i jiné výhody. Uhlíková stopa celého řešení je mnohem lepší. Jak Přerovskému Reji sdělil Ing. Miloslav Dohnal, vedoucí Odboru správy majetku a komunálních služeb: „Bakteriální čištění povrchových vod s organickým znečištěním je ve světě zcela prioritní, běžně se používá na úkor právě klasického odbahnění. Přerov jde touto metodou naprosto jednoznačně s moderním trendem doby. Použitím bakteriální směsi PTP PLUS dojde k navýšení CO2 maximálně v jednotkách gramů na 1 ha. Ve světě neexistuje metodika, jak prokazatelně měřit navýšení nebo snížení produkovaného množství CO2 v povrchové vodě vlivem bakterií právě z důvodu, jak málo CO2 tímto procesem vzniká. Pokud by mělo dojít k navýšení CO2 o desítky kilogramů nebo snad tuny, bude Laguna mrtvá, veškerý život zanikne."

Velice zajímavé je porovnání celého přístupu v širších souvislostech. Často vidíme výsledek ale procesy kolem nevnímáme. V případě běžného bagrování se totiž vyprodukuje velké množství škodlivin. Pokud by tedy například bagry nebyly na vodík nebo elektro-pohon, což je zatím utopie.

„Naopak – pokud by se přistoupilo k odbagrování 5500 m3 organického bahna, které se v Laguně nachází, bude k jeho odvozu potřeba cca 690 nákladních aut. Tato auta vyprodukují mnoho emisí, bagry a auta rozryjí a poničí celý ekosystém. Právě proto zvolilo město Přerov způsob odbahnění bakteriemi, protože je nejen velmi účinný, ale i maximálně ekologický. Právě pro svou ekologičnost a efektivnost dostal přípravek, který jsme zvolili, povolení k aplikaci v pátém (tedy nejvyšším) ochranném pásmu vod Štrbského plesa ve Vysokých Tatrách, kde se kvalita vody zlepšila natolik, že je průhledná do 8 metrů z počátečního půl metru," porovnává výhody nového přístupu k odbahnění Laguny vedoucí Dohnal.


Další rány snad Laguny neschytají

Minulé vedení města Přerova (2014 – 2018, v čele primátor Vladimír Puchalský, t.č. Společně pro Přerov) přišlo s nápadem rozjet na Velké Laguně vodní lyžování. Záměr narazil na odpor veřejnosti, byla proti tomu dokonce petice, za kterou se stavěla přerovská politička a učitelka výtvarné výchovy z gymnázia Helena Netopilová (také Společně pro Přerov). Politici tehdy moudře ustoupili a tento poněkud šílený nápad je podle aktuálních sdělení města Přerova již neaktuální.

S postupujícím suchem bude každá vodní plocha velmi cenná. Bude stále těžší udržet vodu v krajině. Kromě množství vody bude stále důležitější otázkou řešení kvality vody. Příkladný postup města Přerova by se mohl stát inspirací pro další akce. Kromě Velké Laguny mohou časem přijít na pořad dne také opatření v nedaleké Malé Laguně. Urychlené řešení vyžaduje i vysychající Žebračka (více v článku Smrt Žebračky se blíží). 

Přerov má před sebou ještě mnoho úkolů a zdá se, že v jejich řešení se nebojí použít i moderní metody.



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava