Konec příběhu, známá budova Chemik jde definitivně k zemi

Obluda nebo kus historie? Věci se daly do pohybu a ubytovna Chemik bude srovnána se zemí. Po delší zimní odmlce tak začala finální demolice budovy známé jako "Chemik", která stojí v přerovské ulici Velké Novosady. Bourání objektu bylo zastaveno v závěru loňského roku poté, co stavebníci rozebrali deváté a osmé podlaží. Aby v zimě nedošlo k promrznutí objektu, který s Chemikem těsně sousedí, bylo nutno práce přerušit.

Chemik jde k zemi. Dělníci musejí pracovat opatrně, protože panelový objekt je těsně napojen na vedlejší budovu. Zdroj: Magistrát města Přerova

Se čtyřměsíční přestávkou v bourání se přitom původně nepočítalo – jenže v průběhu prací stavební firma zjistila, že na štítech je jiná konstrukce, než jakou udávala původní dokumentace z konce šedesátých let dvacátého století. Firma proto čekala na nástup teplých jarních dnů – a dělníci se znovu pustili do práce ve čtvrtek 16. dubna. „V průběhu čtrnácti dnů bude objekt postupně demolován prostřednictvím jeřábu s hydraulickými nůžkami, následovat budou práce na statickém zajištění štítu vedlejšího objektu - a pak přijde na řadu montáž zateplovacího systému,“ konstatoval Jiří Raba z přerovského magistrátu. Upozornil, že při provádění demoličních prací dojde částečně ke zvýšení prašnosti, kterou bude dodavatel eliminovat kropením suti přímo z hydraulických nůžek.


Demolice jako poslední řešení

O demolici budovy rozhodli přerovští zastupitelé v listopadu roku 2017. Dříve tu byla problémová ubytovna pro sociálně slabé a zástupci města tímto dali najevo, že nechtějí podporovat byznys s lidskou chudobou. Bylo proto rozhodnuto, že adresa Velké Novosady 13 půjde k zemi. Demolice, která má skončit na konci letošního června, přijde na 23 milionů korun, ministerstvo pro místní rozvoj na ni Přerovu přispělo 10 miliony.


Přerov se s nemovitostmi trápí

Přerov má dlouhodobé trápení s tím, jak naložit s majetkem ve formě velikých nevyužívaných nemovitostí. Kromě dopravní situace je to asi jeden z největších hendikepů okresního města. V poslední době vyvolal opatrné nadšení posun v řešení dlouho opuštěné budovy s adresou Čechova 43. Ten začíná mít jasnější obrysy. Naděje například vyvolala očekávaná dohoda mezi městem Přerovem a opavskou firmou Byty Čechova. Nemovitost, známá v Přerově jako „armádní dům“, se nachází v jedné z nejrušnějších čtvrtí – přímo naproti nové obchodní galerie. Je ale už od devadesátých let minulého století nevyužívaná, a tomu také odpovídá její stav. Očekává se, že se i praktická realizace projektu brzy pohne vpřed. 


Malý krůček dopředu, ale další strašáci stojí dál

Další troska dokonce přímo v centru Přerova je tzv. Blažkův dům. V něm se má, pokud ovšem vyjde dotace, usídlit pobočka Inovačního centra Olomouckého kraje. Dalším případem je nedaleký "EMOS". Veliká budova hyzdící náměstí se má rekonstruovat a stát místem pro práci většiny úředníků přerovského magistrátu. V tomto případě by se mohlo jednat o jednu z největších investic v historii Přerova. Koupě nemovitosti a náklady na její opravy by mohly přesáhnout hravě čtvrt miliardy korun. Není divu, že se situace snaží využít opoziční politické strany, jako například Společně pro Přerov a Piráti, které dokonce volají po referendu. Faktem ale zůstává, že ani za minulého vedení přerovského magistrátu se ani těmto politikům nepodařilo dát věci do pohybu. Navíc referendum navrhla jako první SPD


Foto: Archivní snímek monstrózní dominanty hlavního přerovského náměstí. Budově se přezdívá "EMOS" podle známé prodejny elektroniky. V budoucnu se do ní mají přestěhovat mnozí městští úředníci. 


Chemik jako zahřívací kolo. Těžká váha čeká u Bečvy

Další velikou masou betonu je bývalý hotel Strojař. Tento "dáreček" stál Přerov 42 milionů korun, za které jej město v roce 2016 koupilo od armády. Nápadů a jasných tezí bylo mnoho. Tehdejší radnice vedená zesnulým primátorem Vladimírem Puchalským (Společně pro Přerov) argumentovala mimo jiné obavami ze vzniku ubytovny pro sociální případy. Objekt Strojaře přitom koupilo město od přerovských strojíren za 18 milionů korun. Ovšem v roce 2002 hotel Strojař vyměnil Přerov právě s armádou za dva jiné objekty.

Podle expertů je Strojař neopravitelný. Starý a nekvalitní materiál panelů diskvalifikuje nemovitost ze závodu o možnou rekonstrukční injekci. V roce 2016 tehdejší i současný přerovský radní Petr Vrána (ANO 2011) celkem výstižně uvedl, že "ze všech variant, které jsme zvážili, nám vyšla jako nejlepší možnost demolice starého objektu a stavba nového". Podle něj je lokalita u Bečvy, na dohled od pěkné historické městské památkové zóny "strategická" a město by jí chtělo dát příjemný ráz i smysluplné využití.

Zda se problémy přerovských nemovitostí podaří řešit nadále i s patřičnou "koncovkou", je na odpovědnosti přerovských úředníků a politiků. Jakákoliv taková akce má mnoho finančních ale taky legislativních omezení. Často se  musí volit méně špatná z možných variant. Pro Přerov je i každý malý krok v situaci nevyužitých budov velkým krokem i pro morálku města a jeho obyvatel. 



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava