Na fungující univerzitě závisí prosperita celého Olomouckého kraje
Pro náš region je olomoucká univerzita klíčovou institucí, je obrovským zaměstnavatelem, má špičkové vybavení i velmi slušný vědecký výkon. Vzdělává každoročně přes dvacet tisíc studentů. Zároveň jsou mnohé obory orientovány na přenos výzkumu do komerční sféry. Dokáže tak pomáhat regionu i republice ve vytváření přidané hodnoty, která nás posouvá do vyspělého světa. V posledních letech se ale tato instituce proslavuje i skandály a bojem o moc.
Na studentech univerzity jsou přitom závislé restaurace, obchody a další služby. Podstatnou část zájmu na byznysu s univerzitou mají také majitelé nemovitostí. Nájmy z bytů pro studenty překračují ročně stovky milionů korun. Kdyby došlo ke krachu této instituce, bude to pohroma nejen pro krajské hlavní město.
Jablkem sváru akademiků je univerzitní centrum CATRIN. Je za tím byznys?
Mezi odbornou ale i širokou veřejnost opakovaně z univerzitních kuloárů prosakovaly zprávy o vzniku nového vědeckého centra s půvabným jménem CATRIN.
Celý projekt CATRIN provází silné porodní bolesti. Už dva roky se píše o válce vědců, která poškozuje celou univerzitu. (Více jsme psali v článku o tom, že Přerov na úpadku Univerzity Palackého nic nevydělá).
Vědecké centrum CATRIN schválil vloni akademický senát a vědecký ústav už měl dávno fungovat. Dodnes se ho snaží ale zablokovat děkan Přírodovědecké fakulty, který odmítl podepsat přestup pracovníků do CATRIN, ačkoliv tento krok vedení univerzity schválilo.
Převod 200 zaměstnanců jako záminka odporu?
Správní rada univerzity na svém lednovém zasedání vyzvala rektora a všechny zúčastněné, aby převedli 200 zaměstnanců, kteří o to projevili zájem, na ústav do konce ledna.
Je více než podivné, že úkon, který ve firmách trvá maximálně pár minut, slovutná univerzita neumí rychle zvládnout. Prospělo by to v těchto nelehkých časech celému regionu a další zmítání olomouckého univerzity ve vnitřním souboji o moc škodí všem obyvatelům nejen Olomouckého kraje.
Univerzita Palackého je vlivný politický hráč
Podle zdrojů Přerovského Reje z akademického prostředí je Univerzita Palackého sice již méně vlivným, ale dosud stále mocným politickým hráčem v Olomouckém kraji. Ve správní radě má politiky téměř ze všech tradičních stran. Sedí tam například Marian Jurečka, současný poslanec a exministr zemědělství za KDU-ČSL, které teď předsedá. Jeho straničtí souputníci jako například náměstek hejtmana Jan Šafařík nebo Ivo Slavotínek mají zásadní vliv na chod olomouckého hejtmanství včetně dotací pro Univerzitu Palackého.
Ve správní radě také zasedá Jiří Rozbořil, dříve vlivný politik ČSSD a bývalý hejtman Olomouckého kraje trestně stíhaný a souzený v korupční kauze Vidkun. Jeho kolegyní je také Michaela Šojdrová, europoslankyně za KDU-ČSL ze Zlínského kraje známá svou podporou imigrantů.
Nový hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti + STAN) byl před krajskými volbami ředitelem Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. Nyní je nejvyšším šéfem celého kraje a skrze jeho osobu mají Piráti a STAN rozhodující vliv na miliardy korun krajského rozpočtu. Olomoucký kraj si k tomu navíc nedávno půjčil téměř miliardu od komerční banky. O tom, co se bude dít s investicemi a penězi našeho kraje, tak rozhodují osoby úzce spojené s Univerzitou Palackého.
Jde jen o CATRIN, nebo o boj nad vlivem v Olomouckém kraji?