Soudu rozhodujícím i o Přerovu zoufale chybí přísedící. Je to šance pro občany pomoci spravedlnosti

Krajský soud v Ostravě hledá pro svoji pobočku v Olomouci nové přísedící. Ano, je to ten samý soud, co nedávno svým rozhodnutím upřednostnil nároky neziskových organizací (Děti Země, Krajina Dluhonice), v jejich blokování dostavby D1 u Přerova. Tento samý soud má ale problém, chybí mu tzv. přísedící. Aktuálně potřebuje zhruba padesát lidí, kteří musí splnit zákonem stanovené náležitosti.

Je smutné, že soud, který rozhoduje o osudech, o životě a zdraví obyvatel Přerova, nemá dost přísedících. Chybí jich aktuálně padesát. Zdroj foto: Olomoucký kraj

V případě D1 soud rozhodnul v neprospěch obyvatel města Přerova. Proti zdraví lidí i proti přírodě

Pro spravedlnost je v demokratickém státě třeba taky něco udělat a ne jen nečinně nadávat. Pak bohužel kvůli špatným zákonům budou mít navrch ti, kdo se v nich vyznají a umí je zneužívat. Alespoň nepatrnou možnost pomoci spravedlnosti tak mají i všichni občané Přerovska, kteří by mohli u soudu plnit funkci přísedících. O tom, jak soudy daleko od našeho regionu rozhodují se mohli všichni na Přerovsku přesvědčit nedávno.
Krajský soud v Ostravě v úterý 20. října 2020 zrušil územní rozhodnutí na poslední úsek dálnice D1 Říkovice – Přerov, za který bojuje v pořadí už páté vedení radnice okresního města Přerova. Přečtěte si o tom v tomto článku


Bez přísedících nemůže soud fungovat

„Podle zákona o soudech a soudcích může být přísedícím státní občan České republiky, který je plně svéprávný a bezúhonný, jeho zkušenosti a morální vlastnosti dávají záruku, že svou funkci bude řádně zastávat, v den ustanovení dosáhl nejméně 30 let a souhlasí se svým ustanovením do funkce přísedícího krajského soudu“, uvedl Luděk Niče, vedoucí odboru kanceláře hejtmana Olomouckého kraje. 

Zvláštní právní předpis dále stanoví další předpoklady pro ustanovení přísedícím. Jedná se o zákon č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky, ve znění pozdějších předpisů – tzv. lustrační zákon. Zákon se nevztahuje na občany narozené po 1. prosinci 1971. Od těchto občanů se nevyžaduje předložení lustračního osvědčení, ani čestné prohlášení. 


Není to práce na zbohatnutí, jde o odpovědnou společenskou činnost. Náhrady však stát zaplatí. Přidá symbolických 150 korun

Výše náhrad za výkon funkce se řídí příslušnou vyhláškou. Obecně lze konstatovat, že za den u soudu obdrží přísedící od státu paušální částku 150 korun, prokázané cestovní náhrady, stravné, případně ušlý výdělek. Při stanovení počtu přísedících se přihlíží k tomu, aby nezasedali zpravidla více než 20 kalendářních dnů v roce. 

Zájemci mohou své žádosti a vyplněné formuláře zasílat kanceláři hejtmana. Údaje budou následně po dohodě při osobním setkání ověřeny dle platného občanského průkazu žadatele. Příslušné formuláře najdou žadatelé přímo pod tímto textem, potřeba je doložit zmíněné lustrační osvědčení a také aktuální výpis z Rejstříku trestů (ne starší než 1 měsíc), který si nechá žadatel vyhotovit na vlastní náklady. 


Olomoucký kraj má pro výběr přísedících neopomenutelný význam

Po doručení řádně vyplněných formulářů (osobně na podatelnu úřadu/poštou na kancelář hejtmana) si krajský úřad vyžádá zprávu o bezúhonnosti kandidáta z místa jeho trvalého bydliště a poté budou podkladové materiály předloženy krajskému soudu k vyjádření. Následně, je-li vydáno kladné vyjádření a návrh je podpořen členem zastupitelstva kraje, bude zpracován materiál k volbě přísedících krajského soudu, který bude projednán v orgánech kraje. 

Vhodné aspiranty volí na dobu 4 let krajské zastupitelstvo na návrh člena zastupitelstva kraje. Přísedícím krajského soudu se kandidát stane až po složení slibu, jehož složení a přidělení k soudci je už v kompetenci krajského soudu. 

„Přísedící je většinou prvotřídní odborník, a hlavně člověk s vysokým morálním kreditem. Z vlastní zkušenosti vím, že takových lidí máme v regionu dost a budu rád, pokud se krajskému soudu stanou oporou,“ dodal Ladislav Okleštěk, stávající hejtman Olomouckého kraje. 

Bližší informace získají zájemci také na telefonním čísle 585 508 804 a e-mailu l.nice@olkraj.cz. Stačí se ozvat.


Soud rozhoduje i o tom, jak úspěšné budou neziskové organizace bojující proti zájmům města Přerova

Idylka v Předmostí? Na tu mohou desítky tisíc obyvatel města zapomenout. tranzitní doprava ničí životy obyvatel okresního města desítky let. Na fotografii je jen špička ledovce. Kolony jsou běžné na kilometry.

Tuny CO2 zbytečně vypuštěné do atmosféry, tuny prachu spolykané dětmi i seniory, miliony zbytečně utracených korun za pohonné hmoty zbytečně létají doslova do nebe. O miliardách ztracených výdělků a investičních příležitostí nemluvě. Nikdo taky nevyčíslil cenu lidských životů a zdraví, které padají za oběť ekologickým vyděračům. O škodách na přírodě taky ekologické organizace mlčí.

Zdroj foto: město Přerov



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava