Za zpřísněných hygienických opatření proběhlo v pátek 30. října ustavující zasedání nově zvoleného Zastupitelstva Olomouckého kraje. Část jeho členů se ze zdravotních důvodů hlasování účastnila formou vzdáleného přístupu. Kraj povede koalice složená z uskupení Piráti a Starostové, Spojenci a ODS. Post hejtmana bude zastávat Josef Suchánek.
„Jsem velmi rád, že se podařilo vytvořit funkční koalici, která bude pracovat pro blaho celého Olomouckého kraje,“ uvedl hejtman Suchánek.
Zastupitelé na svém ustavujícím zasedání jmenovali také nové náměstky a radní. Post prvního náměstka obsadí Ivo Slavotínek (KDU-ČSL), v jehož kompetenci budou sociální věci a záležitosti seniorů. Druhým náměstkem se stane Dalibor Horák (ODS), který se zaměří na oblast zdravotnictví.
„Děkuji pracovníkům krajského úřadu i všem kolegům za maximální vstřícnost a profesionální přípravu tohoto nejsložitějšího zasedání za dobu trvání kraje,“ řekl po ustavujícím zastupitelstvu 1. náměstek Ivo Slavotínek (KDU-ČSL). V radě jako náměstci hejtmana zasednou také Jan Šafařík za KDU-ČSL (regionální rozvoj, územní plánování, rozvoj venkova) a už zmíněný Michal Zácha, šéf krajské ODS, který bude mít na starosti oblast dopravy, sportu a volného času.
Jako členové rady se na chodu kraje budou podílet i kandidátka Pirátů a STAN Zdeňka Dvořáková Kocourková (investice, evropské projekty, transparence, IT, Smart region), Martin Šmída z Pirátů (bude mít na starost životní prostředí, odpady, zemědělství) a Aleš Jakubec z TOP 09 (školství). Radu Olomouckého kraje pak doplní ještě trojice neuvolněných radních Radim Sršeň (STAN), Jan Žůrek (kultura a památková péče) a Ivo Mareš (ODS).
Volby v Olomouckém kraji jsou podle znalců generálkou na novou vládu České republiky
Ve volbách do zastupitelstva Olomouckého kraje uspělo celkem pět politických subjektů. Vítězné ANO a poslední SPD jsou v opozici a na vedení kraje budou mít po příštích čtyřech letech vliv pouze z lavic věnovaných opozičním zastupitelům. Vzhledem k průběhu povolbeních jednání, kdy druhý, třetí a čtvrtý politický subjekt vyšachoval vítězné ANO ze hry, lze podle zasvěcených expertů předpokládat, že vliv opozice na chod kraje bude nulový. Příští rok se navíc chystají parlamentní volby a v nich se plánuje porážka hnutí ANO právě podle scénáře z Olomouce. Spolupráci už vyhlásili v Praze lídři ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
STAN má za úkol tzv. demokratický blok doplnit o druhou frakci. Dohodnout se má podobně jako v Olomouckém kraji na spolupráci s Piráty. "Demoblok" má podle předvolebních průzkumů šanci porazit ANO a získat na podzim 2021 většinu v Poslanecké sněmovně. Na post premiéra má pak největší šance Marian Jurečka, šéf lidovců a bývalý ministr zemědělství z Rokytnice u Přerova.
Pokud vše půjde podle scénáře z Olomouckého kraje, skončí hnutí ANO v opozici také v Poslanecké sněmovně a tedy mimo vládní vliv. Teoreticky může s kartami zamíchat volební úspěch ČSSD. Ta se ale pohybuje na hraně volitelnosti a v Olomouckém kraji utrpěla debakl, nemá ani jednoho zastupitele.
Michal Zácha (druhý zleva) spolu s jeho stranickými kolegy z ODS. Podle znalců prokázala ODS své zkušenosti a i když skončila ve volbách až jako čtvrtá, má v novém krajském vedení silné zastoupení a vliv. Zdroj foto: Facebook Michala Záchy.
Přerov ve vedení kraje posílí, bude mít náměstka Záchu a silný resort
"Cítím velkou odpovědnost ke všem občanům našeho regionu. Přebíráme vedení Olomouckého kraje v mimořádně složitém období poznamenaného pandemií koronaviru. Nebudeme mít žádný čas na „rozkoukání“, začínáme okamžitě naplno pracovat," uvedl na svém facebookovém profilu Michal Zácha, který je zároveň 1. náměstkem primátora města Přerova. Z Přerova pocházel také dosavadní náměstek Petr Vrána (ANO). Vrána měl na kraji na starost podobná témata, ale na rozdíl od Záchy neměl tzv. "silový" a složitý resort dopravy.
"Těmto tématům se dlouhodobě věnuji ve své každodenní práci, případně ve volném čase. Krajské samosprávě jsem dosud pomáhal z pozice předsedy majetkoprávní komise," doplnil Zácha na svém Facebooku.
Pro obyvatele dlouhodobě decimovaného Přerova může být Záchova pozice jistou nadějí. Ačkoliv sám o sobě Olomoucký kraj nemůže pohnout s dostavbou D1 dopředu, sehrával dosud krajský úřad pozitivní roli. Naposledy pomohl Přerovu letos v červnu, když shodil námitky ekologických neziskovek ze stolu (psali jsme ZDE). Bohužel ani to nepomohlo. Ekologisté se odvolali a ostravský soud jejich námitky potvrdil. Tím soudci z Ostravy poslali do Přerova katastrofální zprávu: dokončení tolik potřebné D1 se opět vzdaluje.
Jen čas prokáže, zda bude nové krajské vedení v řešení problémů Přerova a přerovského regionu úspěšné.