Švýcarský model spolupráce v Olomouckém kraji
Základ pro platformu Platinn.cz položil švýcarský konzultační program s názvem PLATINN – tzn. PLATform for INNovation. Díky finanční podpoře Olomouckého kraje se brány programu otevřely přímo v Olomouckého kraji i pro firmy z regionu. Výkonem programu PLATINN je pověřeno Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK). „Naším cílem je zvýšení inovační výkonnosti malých a středních firem a tím i konkurenceschopnosti regionu. Díky vstupu ICOK do sítě Platinn.cz se podnikatelům z Olomouckého kraje otevírá možnost využít podporu zkušených expertů i z dalších krajů České republiky,“ vysvětluje hlavní důvody vstupu ředitelka ICOK Marie Studená.
Díky programu firmy odhalí inovační příležitosti a realizují změny vedoucí k růstu firmy a rozvoji regionu. Získají dostatek informací, na jejichž základě budou moci rozhodnout o nastartování inovačního procesu ve své firmě, získají zkušenosti s řízením inovačních procesů. Podpora expertních služeb usnadňujících vznik inovací napomůže zvýšení inovační kapacity a následnému růst firem v regionu Olomouckého kraje.
Inspirací jsou příběhy úspěšných
Program PLATINN má za cíl nabídnout firmám profesionální expertní podporu zacílenou na klíčové růstové příležitosti jejich firmy v první fázi bezplatně, díky podpoře Olomouckého kraje, a v další fázi za zvýhodněnou cenu. Na webu programu PLATINN se lze inspirovat desítkami tzv. success stories, inspirujících příběhů úspěšných podnikatelů, psaných samotnými jednateli či řediteli firem, které programem prošly. Jde o firmy z oblasti IT, strojírenské výroby, geoinženýringu nebo třeba podnikatele v malovýrobě textilních produktů či designu. PLATINN je otevřen všem oborům podnikání.
Důležitý je smysl celé iniciativy, kterou je podpora rozvoje byznysu malých a středních podnikatelů. Podle manažera ICOK Martina Ohlídala je ekonomika Olomouckého kraje do významné míry závislá na působení nadnárodních firem: „Možnosti malých a středních firem vlastními silami dosáhnout inovací, které je posunou dále, mohou být omezené. Díky zkušeným odborníkům, které PLATINN nabízí, však mohou firmy případný handicap snadno překonat. Konzultanti PLATINN, které lze v rámci programu získat za velmi příznivých podmínek, za sebou mají kromě vlastní úspěšné kariéry i desítky zdárných realizací ve firmách.“
K rozjezdu programu se chystá také workshop
Způsobů a konkrétních příležitostí k řešení experty PLATINN může být mnoho – od inovací v marketingu, přes digitalizaci, inovace metod ve výrobě, financování až třeba po poradenství v inovaci byznys modelu nebo organizačních řešení společností. Podpora PLATINN se týká všech podnikatelů, nejvýše však velikosti střední firmy.
Ve spolupráci s partnerským Jihomoravským inovačním centrem (JIC) připravuje ICOK první seznamovací setkání s programem PLATINN PRO FIRMY V OLOMOUCKÉM KRAJI. Akce proběhne už 3. září 2020 od 9 hod. v budově Krajského úřadu Olomouckého kraje.
Registrace na seznamovací setkání je otevřena na webu Inovačního centra Olomouckého kraje nebo na telefonním kontaktu manažera PLATINN Martina Ohlídala (ohlidal@inovaceok.cz, 725 468 700).
Blažkův dům v zimě začal doslova padat kolemjdoucím na hlavu. Při poryvech větru z jeho střechy létaly tašky. Jestli se v opraveném objektu rozjedou podle plánů města Přerova nové firmy, inovace a další přínosné věci je zatím otázka. Polovinu investice má krýt dotace z EU. Zdroj foto: prerov.eu
V Přerově má vzniknout inovační hub
Program PLATINN je otevřen i pro firmy a podnikatele z Přerovska. V Přerově se má navíc otevřít tzv. inovační hub. Město Přerov ho chce vybudovat ve spolupráci s Inovačním centrem Olomouckého kraje v chátrajícím Blažkově domě na hlavním přerovském náměstí T.G.M. Zastupitelé nedávno schválili i rozpočet na tuto akci. Investice se má vyšplhat až na 70 milionů korun. Polovinu z toho má podle vedení města pokrýt dotace z Evropské unie. Opozice ovšem kritizuje, že záměr má mnoho nejasností a město by jej v předložené podobě nemělo financovat. Současné vedení města naopak prosazuje záměr jako možnost podpory rozvoje inovačního prostředí v přerovském regionu a jako součást podpory města podnikání.
Ukáže až budoucnost, kdo má pravdu. Dřívější snahy o tzv. podnikatelské inkubátory selhaly. Firmy se do Přerova nehrnou, podnikaví lidé, zejména mladí občané, z města odchází. V poslední době je navíc Přerov spojován spíše s nepokoji a kriminalitou. Mapa strachu se rozrůstá a místa, kde se občané necítí bezpečně, jsou nejen v okolí nádraží.