Energetický Přerov: dokážeme víc než zateplit Jižní čtvrť?

Úspory výdajů za energie jsou očekávaným cílem investiční akce města Přerova za více než 10 milionů korun, které hodlá investovat do objektu Jižní čtvrť III/1-3. S obnovitelnými zdroji energie se ani v tomto projektu nepočítá. V budoucnu může přístup města změnit nová energetická koncepce.

Klasické a všem dobře známé bytové domy na jižní čtvrti potřebují investice. Zatím na nich nejsou fotovoltaické panely. Zdroj obr: prerov.eu

Dotčený bytový dům má tři nadzemní podlaží, jedno podzemní podlaží a neobytné podkroví. Objekt je zastřešen valbovou střechou, hlavní nosnou konstrukci střechy tvoří dřevěný krov typu bačkora a stávající střešní krytina je plechová. Na bytovém domě v majetku města budou provedeny stavební úpravy, které zahrnou výměnu střešní krytiny, zateplení půdy, výměnu oken, vstupních dveří a zateplení fasády objektu a další související úpravy.


S financemi by mohly pomoci dotace

Finanční náročnost akce byla stanovena původně na necelých 7,5 milionu korun. Po zpracování projektového dokumentace cena dosáhla na současných ve výši necelých 10,4 Kč včetně DPH. Na realizaci akce vypíše město veřejnou zakázku.

Přerov chce na projekt na Jižní čtvrti využít dotace a také výhodný úvěr. „Jedná se o dotační titul IROP - Energetické úspory bytových domů, 78. výzva. Jelikož ještě nemáme kompletní podklady pro žádost o dotaci, nelze určit přesnou výši dotace, obecně lze říci, že v uvedeném dotačním titulu lze dosáhnout podpory maximálně 40 % z uznatelných nákladů. Úvěr by byl na zbývající částku a jedná se o bezúročný úvěr ze SFRB (Státní fond rozvoje bydlení, pozn. rejdakce)," uvedla Lenka Chalupová, tisková mluvčí Magistrátu města Přerova. Město by tak ušetřilo značné finanční prostředky, které může investovat jinam.

Obyvatele domu a životní prostředí tak čekají pozitivní změny. Dalo by se říci, že každý takový krok je plus. Otázkou je, jestli takové dílčí projekty jsou dostatečně rychlé a jestli má město na to zvládnout jich víc a rychleji. A s většími ambicemi. Vývoj klimatu totiž na žádné plánovače nepočká. 


Přerov dosud fungoval na zastaralé energetické koncepci

Dosud se aktivity města Přerova zaměřovaly hlavně na různé zateplení a snahu snižovat spotřebu energií. S obnovitelnými zdroji energií se v podstatě dosud nepočítalo. Město má již zastaralou energetickou koncepci z roku 2008, kterou pro něj zpracovala firma CityPlan, která je dnes součástí mezinárodní skupiny AFRY soustředící se zejména na stavebnictví. Není tak divu, že ve stále platné koncepci města nejsou prioritně řešeny dnes aktuální moderní trendy v oblasti energetického managementu vč. využití moderních obnovitelných zdrojů.

Tolik potřebnou změnu by mohla přinést nová Územní energetická koncepce, kterou nedávno projednala Rada města Přerova a v nejbližší době bude materiál předložen ke schválení zastupitelům. Celý materiál ale bude taky otevřen ještě před jednáním města veřejnosti zveřejněním na webu města Přerova.

Novou energetickou koncepci potřebuje Přerov jako sůl. Stará koncepce nereaguje na změny klimatu, neřeší věci nově, moderně, s ohledem na velmi rychlé projevy změny klimatu ani vývoj technologií.  Vývoj v praxi je prostě mnohem rychlejší než schopnost většiny veřejného sektoru v České republice tento dynamický obor řešit. 


Výroba tepla (centrální zásobování města teplem) je dlouhodobě velkým tématem přerovských politiků. Opakovaně se dříve vracela otázka spalovny. Ta je dnes překonaná, muselo by se k ní konat referendum. Namísto spalovny bude podle všeho v Přerově francouzská firma Veolia spalovat odpadky (tuhá alternativní paliva) v místní teplárně v novém multipalivovém kotli. Na ten se referendum neplánuje. Zdroj foto: Veolia


Změní nová koncepce energetickou budoucnost Přerova? 

V rámci nové Územní energetické koncepce má být mimo jiné řešeno také „využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie včetně energetického využívání odpadů“, jak redakci Reje potvrdila tisková mluvčí Chalupová. Podle ní má mít materiál zhruba 300 stran a bude zveřejněn na webových stránkách města Přerova ještě před jednáním zastupitelstva, které jej má schválit. 

Díky nové koncepci se občané města zřejmě dozví aktuální záměry města ohledně výstavby zařízení nazývaného „multipalivový kotel“, což je zjednodušeně řečeno cesta, jak v Přerově spalovat tuhá alternativní paliva z odpadů v teplárně (v rámci skupiny francouzské firmy Veolia). Přerov se přitom dlouhodobě potýká s problémy v oblasti kvality ovzduší. Ekologické energie jsou pro město tedy velmi aktuální téma.

Nová energetická koncepce přijde město na necelých 420 tisíc korun a má řešit právě mimo jiné problémy ono "využití odpadů a jeho plánovaný podíl na dodávkách tepla do roku 2040...". Vloni na podzim zároveň přerovští zastupitelé schválili podporu krajského plánu na řešení odpadů (psali jsme o tom v článku "ANO, Společně bude líp! Přerov si odpady vyřeší a na penězích nezáleží"). Za akcie firmy Servisní společnosti odpady Olomouckého kraje a.s. má vydat město Přerov bezmála 700 tisíc korun. 


Bude mít Přerov moderní energetickou vizi? 

Pokud by se Přerov spoléhal jen na energetické úspory a výrobu tepla v kotli na odpadky, tuhá alternativní paliva, nevyužil by šanci uchopit energetiku skutečně moderním způsobem. Kvalitní energetické hospodářství měst jako Přerov je sice náročný ale řešitelný úkol. V zahraničí existuje řada samospráv chytře hospodařících s více zdroji energií a nebojí se mít ambiciozní ekologické cíle.

Některá města například v USA, Nizozemí, Velké Británii nebo Skandinávii usilují o nulovou uhlíkovou stopu a 100% využití obnovitelných zdrojů energie pro "běžný chod" svého majetku. V Česku se k těmto trendům veřejná správa staví spíše opatrně. 

Ačkoliv se například těžký průmysl jen tak z obnovitelné energie neutáhne, čímž argumentují zastánci jaderných a uhelných elektráren, má moderní energetika veliký potenciál právě ve městech. Jde totiž o důležitou část komunální ekonomiky, jejíž rozvoj musí být řešen s ohledem na změnu klimatu, potřeby obyvatel i přírody. Inspirací není jen někdy odsuzované sousední Německo, které do nových energetických zdrojů investuje dlouhodobě. Globálně je lídrem investic do obnovitelných zdrojů energie Čína. A to u čínských vůdců myslících hodně napřed není rozhodně žádná náhoda... 



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava