Splněný slib a inovace v jednom. Blažkům dům v Přerově o kousek blíž svému otevření

Velký úspěch pro město Přerov. U příležitosti předání stavby se ve čtvrtek 22. prosince otevřel Blažkův dům v centru Přerova. Dosud zubožená budova se konečně dočkala opravy a nyní se již těší na nový život. Vše díky zdařilé kompletní rekonstrukci. Slavnostní předání stavby navštívil primátor města Přerova Petr Vrána (ANO) společně se zaměstnanci Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK). Takzvaný IN-HUB Přerov nyní čeká úprava interiérů, slavnostní otevření moderními technologiemi vybaveného centra plánuje ICOK na rok 2023 už před letními prázdninami.

Z ostudy centra města je nová naděje. Z ruiny Blažkova domu povstává IN-HUB, moderní zázemí pro rozvoj podnikání. Foto: ICOK

Z noční můry skvost? Navzdory kritikům

Do nedávna se spíše jen žvanilo než konalo a Blažkův dům byl pěkným mementem dosavadní impotence vedení Přerova situaci řešit. Blažkův dům, jak opakovaně psal i Přerovský Rej, byl až do minulých měsíců vředem centra města, se kterým si nedokázalo po více než 30 let poradit žádné vedení města (ODS, ČSSD ani Společně pro Přerov). "Ať si o ANO tvrdí kdo chce, co chce, tenhle barák by bez lidí, kdo jsou dnes na radnici spadl", řekla redakci Přerovského Reje, Irena K., která kolem domu chodí do práce přes dvacet a sama nejednou na vlastní oči sledovala, jak při poryvu větru ze střechy architektonicky cenné budovy padají tašky. 

Myšlenka otevřít sdílený prostor pro inovátory, začínající podnikatele a kreativní lidi celkově se vytvářela už od začátku roku 2020, kdy také vzniklo krajské inovační centrum (ICOK), za hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Okleštka (ANO). S vedením města Přerova pak ICOK (toho času primátor Petr Měřínský (rovněž ANO) našlo shodu k využití tzv. Blažkova dům stojící na rohu Masarykova náměstí a Bratrské ulice. Vznikl tak nápad v Přerově založit IN-HUB. 

„Po nezbytných demoličních pracích se přistavovalo, opravovala se střecha, celý dům se izoloval proti vlhkosti, řešily se rozvody. Postupně jsme měli možnost vidět, jak se nevzhledný dům mění před očima a vrací se mu původní krása. Bílá stavba s bílými štukami je krokem ke zlepšení vzhledu centra města,“ uvedl primátor města Petr Vrána (ANO). A dodal, že se těší, až v průběhu letních měsíců dům ožije a začne sloužit svému novému účelu. Foto: ICOK. 


Rekonstrukci provedla místní firma. Městu se podařilo získat i dotaci

Zástupci města Přerova a Olomouckého kraje se shodli, že by se dům, který stojí 140 let na rohu mezi Masarykovým náměstím a Bratrskou ulicí, mohl přebudovat na takzvaný inovační hub. Dva roky se politici a úředníci na plánovanou rekonstrukci připravovali a ve středu 25. srpna 2021 byl objekt předán Přerovské stavební společnosti, která tu dle plánu pracovala až do dnešního dne. Stavbu předala firma včas a dle schváleného harmonogramu. 

Hlavním dodavatelem stavby byla akciová společnost PSS Přerovská stavební, která rekonstrukci zajišťovala v konsorciu s další přerovskou firmou Ing. Josef Kolář. To, že se na opravě této historické budovy podílely zejména přerovské firmy, přerovští odborníci a řemeslníci, vidí šéf Přerovské stavební společnosti Aleš Frídl jako velký úspěch. „Na první pohled je asi nejzajímavější kombinace historické budovy a moderní přístavby. V moderním interiéru dotváří nevšední atmosféru krásně zachovaná štuková výzdoba vstupní chodby. Také letité pískovcové schodiště bylo otryskáno a naimpregnováno, aby zůstal zachován jeho původní vzhled,“ upozornil Aleš Frídl. A pokračoval, že z pohledu stavby je zajímavá kombinace způsobů sanace – aktivní drátková elektroosmóza a podřezání zdiva diamantovým lanem. 


Slibná budoucnost nebude bez námahy

Podobná infrastruktura v Přerově dosud chyběla, což město znevýhodňovalo. Podobné služby přitom mají už řadu let nejen v Olomouci ale také v menších městech po celé Moravě. "Máme na čem stavět a neměli bychom se bát do podobných projektů investovat", uvedl na adresu záměru Petr Měřínský (ANO) v srpnu 2021, primátor města Přerova v rozhovoru pro Přerovský Rej. 

Provozovatelem inovačního hubu bude Inovační centrum Olomouckého kraje. „Jsem moc rád, že se takto citlivě podařilo obnovit dlouhou dobu nevyužitou a chátrající budovu s úžasným geniem loci. Stále jsme ale jen na začátku, před námi je vybavení a úprava interiérů a zajištění moderních technologií pro IN-HUB. Věřím, že se nám vše podaří do poloviny příštího roku a že ještě před prázdninami vybavený a plně funkční prostor zpřístupníme veřejnosti v celé své kráse,“ řekl šéf ICOK Tomáš Dostál. Za celkovou rekonstrukci - bourací práce, rekonstrukci, přístavbu, vybavení kanceláří i dílen zaplatí město přibližně 72 milionů korun, z Ministerstva průmyslu a obchodu byla přiznána dotace ve výši 36 milionů. 



INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Auto _ Kubíček
INZERCE
TV Morava