V tichosti, komorně, bez účasti veřejnosti. Tak si dnes zástupci města Přerova připomněli zítřejší svátek – Den vzniku samostatného československého státu. Věnec položili na Masarykově náměstí – u desky, která je připomínkou prezidenta Osvoboditele – a květiny u památníku legionáře Jana Gayera. Radní už dříve vyzvali Přerovany, aby si také oni podle svých možností či zvyklostí připomněli 28. říjen, když koronavirová situace nedovoluje veřejnou vzpomínkovou akci.
Bez proslovů a účasti veřejnosti položili zástupci vedené města Přerova v čele s primátorem Petrem Měřínským (ANO 2011) květiny na Masarykově náměstí a Na Marku.
Odkaz minulých dob je pro budoucnost Přerova nenahraditelný
Doby první republiky, období těsně po vzniku Československa, předznamenaly také poválečnou historii. Přerov se stal centrem pokročilého průmyslu a v období nově nastolené demokracie velmi prosperoval. Po druhé světové válce s nástupem komunistického režimu sice došlo k dalšímu rozmachu, ale také další devastaci společenského života, společnosti. Elitám intelektuálním, podnikatelským ani kulturním komunisté nepřáli. Přerov měl být ukázkou konce buržoazie a nového pořádku socialistické spravedlnosti.
Z krutých ran se Přerov vzpamatovává dodnes. Některé jsou vidět například v architektuře města, budova EMOSu na hlavním náměstí je příkladem. Mnohem horší rány jsou ty neviditelné. Jsou to rány na duši a srdci města. Úbytek obyvatelstva a odcházení mladých lidí za lepším životem jinam jsou jen špičkou ledovce. Možná i proto je dobré ctít svátky jako je právě založení samostatného českého státu. Historia, magistra vitae!