Pro Tibet! Přerov a další města regionu podpoří tibetský odpor proti okupaci

K celosvětové akci Vlajka pro Tibet se i letos symbolicky připojí i přerovská radnice, která tuto aktivitu podporuje od roku 2015. Vlajka bude vlát na náměstí TGM ve středu 10. března – v den 62. výročí Tibetského národního povstání, které bylo krvavě potlačeno Číňany. Okupanty pošlapávají lidská práva a svobody, dochází k násilné kolonizaci země a drancování přírodního bohatství. Podporu Tibetu vyjádří i další obce z přerovského regionu, nechybí mezi nimi Hranice, Lipník či Tovačov.

Ilustrační foto: Quartz Media

Přerov stojí za Tibetem a tradici drží 

Vlajka pro Tibet zavlaje na budově přerovské radnice i letos. Přerov si tak 10. března připomene již šedesáté druhé výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, které bylo krvavě potlačeno Čínskou lidovou republikou. Povstání proti čínským okupantům propuklo v roce 1959 a zahynulo při něm více než 80 tisíc Tibeťanů a statisíce jich pak zemřely v následujících dnech ve vězení, pracovních táborech, nebo se staly obětí hladomoru. 

O symbolickém vyvěšení červeno-bílo-modro-žluté standarty rozhodli na svém únorovém zasedání přerovští radní. ¨


Tibetská práva a odpor proti okupaci podpoří v Česku stovky měst. Nechybí Hranice, Lipník, Troubky nebo Tovačov

V západní Evropě si lidé výročí připomínají od poloviny devadesátých let a Česká republika se k této akci připojila v roce 1996. V Přerově se vlajka vyvěšovala do roku 2005 a pak tuto aktivitu radní odmítli s odůvodněním, že vlajka vyvolávala mezi lidmi rozporuplné reakce. Znovu byla vyvěšena po desetileté odmlce až v roce 2015 – a od té doby vlaje každý rok.  Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. 

V loňském roce se k akci připojilo 844 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Letos jich podle pořadatelů projektu v České republice, Spolku Lungta, bude jen 691. Kromě Přerova se v našem regionu k akci přidává město Hranice, Lipník nad Bečvou, Tovačov, Olšovec, Troubky nebo například Veselíčko. 


Lidská práva v Tibetu jsou dlouhodobě pošlapávána 

Podle sdružení Lungta (Spolek Lungta) jsou v Tibetu již desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťané nemohou používat své státní symboly (například tibetskou vlajku, státní znak), dochází k diskriminaci tibetského jazyka (na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština) a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové. Tibeťané se tak stali menšinou ve své vlastní zemi.

Od roku 2006 úřady nechaly přemístit přes dva miliony Tibeťanů kvůli výstavbě nových domů pro čínské přistěhovalce. Tibeťanům jsou dále odpírána práva na vzdělání (podle oficiální statistiky čínské vlády je míra negramotnosti Tibeťanů starších 15 let více než 50%), právo na zdravotní péči atd. Dochází k cenzuře sdělovacích prostředků a internetu. Lidé jsou zatýkáni, zadržováni a souzeni bez práva na obhájce a řádný soudní proces.

Dochází k mučení politických vězňů a k diskriminaci jejich rodinných příslušníků. V posledních letech je závažným problémem také drancování nerostného bohatství a ničení životního prostředí. Protesty proti výstavbě dolů v blízkosti některých hor a jezer, které Tibeťané považují za posvátné, jsou hrubě potlačovány. Pokračuje perzekuce mnichů. Jejich počet v klášterech je omezen, dochází k častým kontrolám, téměř před každým klášterem se nachází minimálně jedna policejní stanice. Více čtěte ZDE.


Tradičním místem, odkud v Přerově vlaje prapor symbolizující nesouhlas s čínskou okupací a podporu Tibetu, je místní radnice. Foto: Přerov.eu



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava