Lidečko je inspirací, drží tradice, podobně jako třeba na jižní Moravě
Starosta Lidečka Ing. Vojtěch Ryza přiblížil účastníkům exkurze historii obce a představil investiční projekty, které se v obci podařilo realizovat (např. nový sportovní areál s tenisovým kurtem a kulturní dům pod Čertovými skalami). Lidečko patří k vesnicím, kde se stále v hojném počtu udržují různé výroční obyčeje a obřady.
Svá pevná data mají hasičská soutěž SDH - O štít Čertových skal, Festival dechové hudby a Dětský den. Čerti končí svou třídenní obchůzku na sv. Mikuláše. V posledních letech se daří obnovovat také tradici dožínek. V obci aktivně pracuje 16 organizací. Během roku duchovně naplňují společenský život v obci církevní slavnosti, např. průvod o Božím těle.
Lidečko je součástí MAS Hornolidečska. Obdiv si zaslouží krajina v malebných Beskydech
Obec je v rámci vnějších vztahu aktivní a je členem řady organizací, jmenovitě jsou to: Místní akční skupina (MAS) Hornolidečska, Sdružení obcí Hornolidečska, Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko, Spolek pro obnovu venkova, Sdružení místních samospráv, Sdružení měst a obcí ČR. Obec díky MAS Hornolidečska realizovala zajímavé investiční projekty.
Činnost MAS Hornolidečska, která působí na území 15 obcí prezentoval Josef Daněk (starosta Valašské Polanky). MAS Hornolidečska je součástí NUTS II Střední Morava, Zlínského kraje, okresu Vsetín a leží u státních hranic se Slovenskou republikou - sousedí s Trenčianským krajem. Část území mikroregionu se nachází v Chráněné krajinné oblasti Beskydy s velkým množstvím přírodních rezervací, která je největší CHKO v ČR a částečně mikroregion leží také v CHKO Bílé Karpaty.
Projekt s využitím nejmodernějších multimediálních a interaktivních technologií
V odpoledních hodinách následoval přesun do nedaleké obce Horní Lideč. Starosta Josef Kadlec provedl návštěvníky mechanickým betlémem, který připomíná historické momenty, události, zvyky a stará původní řemesla tak, jak se v průběhu staletí vyvíjel život v kraji, v česko-slovenském pomezí. Zajímavým projektem, který vzniká s využitím nejmodernějších multimediálních a interaktivních technologií na území Horní Lidče je tzv. „TREZOR PŘÍRODY" určený k prezentaci a podpoře zachování přírodního dědictví území. Hlavní ideou projektu je srozumitelnou formou seznamovat návštěvníky s přírodou a člověkem v území CHKO.
Redakčně kráceno, původní článek ZDE. Více informací o aktivitách Mikroregionu Lipensko ZDE.