Chodníky jsou podmáčené takřka pravidelně v období srážek
Obdobný problém se v této městské rekreační zóně objevuje každoročně, obvykle pak na přelomu zimy a jara, nebo v době dlouhodobějších dešťů. V červnu roku 2019 se proto zástupci města rozhodli, že stezky z písku nechají opravit – tehdy došlo k výměně povrchu na zkušebních dvaceti osmi metrech, kde byl písek nahrazen čistě minerálním materiálem, který není "nasákavý".
Lepší technologie existuje, ale je příliš drahá
Úředníci z odboru majetku plánovali, že v příštích letech by se tímto způsobem mohly opravit všechny cesty, na to ale kvůli finanční náročnosti zatím nedošlo - úprava necelých třiceti metrů pěšiny přišla tehdy na 200 tisíc korun. Metr chodníku za necelých 7 tisíc korun.
„Pokud bychom přistoupili k opravě všech pískových chodníků, byla by potřeba investice v řádu desítek milionů korun,“ konstatoval jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec (ANO). Ten žádá občany, aby zákaz vstupu respektovali a nepokoušeli se obcházet podmáčené stezky přes trávník.
Aktuálně jsou v Michalově kovové zábrany, které návštěvníkům naznačují, aby dál nepokračovali v cestě – a na místě budou zátarasy tak dlouho, dokud povrchy nevyschnou.
Chodníky byly součástí rekonstrukce parku před 20 lety
Park Michalov se rozkládá na dvaceti hektarech a vznikl přeměnou původního městského lesa. Založen byl v roce 1904, největší rekonstrukcí pak prošel v letech 2000 až 2010. Aby měl historický ráz, byly některé asfaltové cesty nahrazeny na začátku nového tisíciletí mlatovými cestami.
Tento způsob výstavby většiny chodníků v Michalově, který se realizoval před 20-ti lety, je sice vzhledný a věrný historické minulosti, nicméně má právě tu nevýhodu, že doslova saje vodu jako houba a při větších srážkách se stává "bahnitým". Hlavní chodníková tepna mezi ORNIS a sídlištěm Osmek je nadále asfaltová a zůstává průchozí. Nyní je Michalov pod ledovou krustou a sněhem.