Zprávy

Přerov zabodoval v krajských cenách za přínos pro životní prostředí

Region má nové držitele Cen Olomouckého kraje v oblasti životního prostředí. Hejtmanství je vyhlásilo ve čtvrtek 10. září večer ve Staré střelnici v Hranicích. Absolutním vítězem jsou Arcibiskupské lesy, veliký úspěch ale zaznamenali i osobnosti a organizace z Přerova. Na hlasování se podílela formou internetové ankety veřejnost.

Olomoucký kraj předal ceny těm, kdo se zasloužili o životní prostředí. Letošní ročník byl silně obsazen městy, firmami o jednotlivci z Přerovska. Ilustrační foto ejaugsburg z Pixabay

Cena pro dlouholetého šéfa přerovských vodáren Miroslava Dundálka

Ing. Miroslav Dundálek, ředitel přerovské vodárenské společnosti Vodovody a kanalizace Přerov, a.s., byl oceněn v kategorii voda a to rovnou významným ocenění "Cena za dlouhodobý přínos".  Ing. Miroslav Dundálek v oblasti vodohospodářství vyvíjí aktivní činnost přes 40 let a z toho 29 let je ve funkci ředitele společnosti Vodovody a kanalizace Přerov, a.s., která poskytuje co nejkvalitnější služby při zajišťování dodávky pitné vody odběratelům a odvádění a vyčištění odpadních vod. 

Dlužno dodat, že na Přerovsku zůstává nadále vodohospodářská infrastruktura v českých rukách, nebyla vyvedena do rukou cizinců. Investigativní server Pravdaovodě.cz uvádí, že "v Přerově probíhaly opakovaně pokusy vyvést zisky z vody na zahraniční koncerny Veolia, PENTA, či AQUALIA a ve Vaku Přerov měly zůstat "pouze" trubky a povinnost je financovat. Důsledným postupem... se podařilo se slušnými zástupci měst a obcí a vodárny Přerov, toto odhalit a zastavit. Především v letech 2002, 2004 a 2006 bylo zavedení soukromého penězovodu do Vaku Přerov doslova na spadnutí. Nájezdníci s pokusy vyvést zisky z vody na koncerny na Přerovsku neuspěli."

Miroslav Dundálek, ředitel vodárenské společnosti Vodovody a kanalizace Přerov (druhý zprava), převzal cenu za dlouhodobý přínos z rukou Petra Vrány (ANO 2011), náměstka hejtmana Olomouckého kraje (vpravo). Zdroj foto: Olkraj


Dlažka slavila letos 30 let a cena za ovzduší má logiku

Duha Klub Dlažka je organizací aktivních členů, dětí i starších jedinců. Většina starších členů patnácti let jsou zároveň aktivní organizátoři aktivit. "Hlavní náplní činnosti jsou akce ve volném času pro děti, mládež, rodiče s dětmi i samostatné dospělé. A tedy víkendy a tábory, sportovní turnaje, klubové aktivity, kulturní akce, turistické akce", říká dlouholetý šéf Dlažky, Jaroslav Biolek "Mussur". 

Přerovská Dlažka byla nominována v kategorii ovzduší a 1. cenu získala s velkou podporou svých fanoušků. A proč právě ovzduší? Na to reaguje Dlažka přímo na svém Facebooku: "Kolik akcí proběhlo venku na vzduchu a kolik lidí dostala Dlažka ven? Kolik lidí - díky Dlažce se nadýchalo toho správného vzduchu? Kolik lidí změnilo eko návyky počínaje tříděním odpadu a konče chováním se v přírodě na čerstvém vzduchu? Kam všude na vzduch vás Dlažka vytáhla? Kolik (ne) kuřáků se díky Dlažce dostalo na vzduch?  Kolik je ve vašem okolí takových organizací, které spojují pohyb a přírodu v jedno?" 

DUHA Klub Dlažka Přerov získal 1. cenu v kategorii ovzduší. Gratulaci a cenu sympatické organizaci předal náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro životní prostředí Milan Klimeš (ANO 2011), na foto vpravo. Zdroj foto: Olkraj 


Poděkování a opětovná gratulace také všem dalším nominovaným, kteří Přerovsko v letošním ročníku krajské soutěže reprezentovali: Barbora Šimečková , vedoucí Správy Zbrašovských aragonitových jeskyní, Jiří Šafránek z ČSOP, Jiří Polčák z ornitologické stanice Muzea J. A. Komenského v Přerově, Technické služby Přerov, Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka České společnosti ornitologické, se svými projekty město Hranice, město Přerov a město Lipník nad Bečvou. 

Pozornost a trochu rozveselení přinesli mladí vítězové v kategorii odpadové hospodářství. Borci ze společnosti Moje odpadky se kromě podpory třídění a recyklace odpadů proslavili "ekosongem", remakem slavného songu Despacito. Pustit si to můžete přímo tady. 

Ilustrační foto Léto bez plastů - ECO Song (Despacito Cover which makes sense). Zdroj foto: YouTube


Ocenění za práci pro další generace

„Pracovat na zlepšení životního prostředí je těžká práce, jejíž výsledky jsou často vidět až za několik let. To ale vůbec nevadí, protože z nich budou čerpat další generace. Tím víc hejtmanství ochranu přírody podporuje,“ uvedl Ladislav Okleštěk (ANO 2011), hejtman Olomouckého kraje. 

Absolutním vítězem ankety se staly Arcibiskupské lesy Olomouc. Cenu hejtmana získala in memoriam Magda Zmrhalová a například ocenění za významný počin v kategorii voda si odneslo Povodí Moravy společně s CHKO Litovelské Pomoraví. 

Olomoucký kraj začal ceny za životní prostředí udělovat jako vůbec první v Česku. Chce tak lidem a firmám poděkovat za ochranu přírody a motivovat je k dalším ekologickým aktivitám.

  NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.