Společnost

Druhé kolo voleb do Senátu netáhne. Očekává se nízká volební účast

Druhé kolo voleb do Senátu provází tradičně nízká účast. Podle odhadů různých zpravodajských serverů a tipů členů volebních komisí se může účast dostat maximálně na 15% oprávněných voličů. V roce 2014 byla účast ve druhém kole lehce přes 16%.

Petr Vrána nebo Jitka Seitlová? Jeden z nich zasedne na senátorský trůn na příštích šest let. Kdo přinese víc, kdo málo, kdo nic? Těžká volba však netáhne, očekává se nízká volební účast. Ilustrační foto Pixabay.

Do voleb promlouvají silná témata: uprchlíci, doprava i otrava Bečvy

Zatímco v neprospěch Jitky Seitlové se diskutuje její náklonnost k migraci, ekologickým neziskovým organizacím, menšinám a nebo odpor proti právu na nošení zbraně, Petr Vrána je terčem zejména kvůli svému členství v ANO a práci v přerovské Precheze, která je součástí holdingu Agrofert. Na sociálních sítích se často objevuje názor, že jde o volbu menšího zla. Vránu kvůli shodě příjmení navíc lidé zaměňují s dřívějším přerovským exekutorem. 

Asi největší kauzou před volbami bylo otrávení Bečvy kyanidem. Ještě před prvním kolem senátních voleb, a před krajskými volbami, došlo na řece Bečvě k ekologické havárii. Do vodoteče unikl kyanid. Veřejný prostor okamžitě ovládlo podezření, že je za únikem jedu a devastací života v kilometrech řeky firma DEZA z Valašského Meziříčí, která rovněž patří do Agrofertu. Ačkoliv podle zpráv Policie došlo k úniku jedu v Rožnově a DEZA je podle těchto zpráv mimo podezření, stín pochybností zůstává dodnes. Za svá veřejná obvinění firmy DEZA a premiéra Babiše se omluvil zlínský lídr STAN a poslanec Petr Gazdík. 

Evergreenem Přerovska je doprava a zejména nedokončená D1 u Přerova. Zde na jedné straně stojí opakování neschopnosti měnit zákony a špatné podpory neziskových organizací. Na druhé straně je údajná neschopnost státu realizovat velké stavby.

Jak nakonec druhé kole senátních voleb dopadne, rozhodnou voliči. Volební místnosti se uzavírají dnes ve 14 hod. Výsledky budou známy rychle, očekává se, že kolem 17 hod. už bude víceméně jasno, kdo na dalších 6 let bude za Přerovsko sedět na senátorském trůně. 


Vrána, nebo Seitlová? O tom, kdo bude hájit zájmy Přerovska v Senátu rozhodnou voliči teď o víkendu. Archiv Rejdakce. 


Experti potvrzují tipy sázkařských kanceláří. Větší šance má podle nich Jitka Seitlová. 

Přerovský Rej před prvním kolem senátních voleb informoval, že podle bookmakerů je jednoznačným favoritem opakovaně zvolená senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která má pověst bojovnice za lidská práva. Kurz na její vítězství byl 1:1,5. Její současný soupeř ve druhém kole senátních voleb, Petr Vrána (ANO 2011), má šanci na vítězství jen 1:4. Jiří Lajtoch byl přitom podle sázkařů druhým favoritem s kurzem 1:3,5, ale ve volbách pohořel. 

V prvním kole získala Jitka Seitlová s přehledem 9 566 hlasů, druhý Petr Vrána 7 371 hlasů. Bývalý primátor Přerova politický comeback nezvládl a skončil až jako třetí nejhorší s 1 145 hlasy. Druhý pokus dobýt senátní post nevyšel ani exministrovi Antonínovi Prachařovi, ten oslovil průměrných 2 533 voličů. 

Zajímavé jsou tipy, kdo vyhraje v druhém kole. Celorepublikový zpravodajský server Seznamzpravy.cz zveřejnil i předpovědi jejich expertů. Jak oni hodnotí souboj Jitky Seitlové (KDU-ČSL) a Petra Vrány (ANO 2011) ve volebním obvodě č. 63? 

Předpověď Petra Holuba: Pikantní souboj Agrofertu a občanské společnosti prožívá Přerov. V barvách ANO postoupil do druhého kola Petr Vrána, přerovský radní a manažer chemičky Precheza, která pod Agrofert patří. V Přerově má ANO takřka největší podporu v zemi, radní však má smůlu, že proti němu stojí známá obhájkyně lidských práv Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která troje senátní volby už vyhrála. Také tentokrát má před druhým kolem slibný náskok.

Předpověď Tomáše Perglera: Kdyby Jitka Seitlová v roce 2002 nerezignovala na senátorský mandát, protože se stala zástupkyní ombudsmana, mohla být spolu s Milanem Štěchem dalším členem horní komory, který nastoupil už po prvních volbách v roce 1996. Letos bývalá geoložka kandiduje už počtvrté a i tentokrát má před druhým kolem lepší karty. Na Moravě platí za váženou osobnost a může počítat s širší podporou, než jí pomáhá zajistit členství KDU-ČSL. Její soupeř Petr Vrána zosobňuje jako další jeho kolegové personální propojení hnutí ANO s koncernem Agrofert. Dříve pracoval v přerovské chemičce Precheza, do letošního roku byl také poslancem. Původně byl členem ODS.

Celý článek a názory expertů redakce Seznamzpravy.cz najdete ZDE

  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.