Kultura

Jazzový festival se kvapem blíží

Šestatřicátý ročník tradičního Jazzového festivalu je už za rohem. I tentokrát se můžete těšit na vynikající hudebníky a skvělou atmosféru v prostorách Městského domu.

Ve čtvrtek 24. října se můžete těšit na:

Jan Hasenöhrl & The Loop Jazz Orchestra (CZ)

Fenomenální český trumpetista a manažer Jan Hasenöhrl (*1961) je hudební osobností, která prokazuje své kvality mezi jazzmany i klasiky, aneb „through the symphony to jazz“. V 17 letech nastoupil na základě konkurzu do Filmového symfonického orchestru, následně působil mj. v orchestru Národního divadla a také v Pražském komorním orchestru. Hru na trubku studoval na pražské konzervatoři a poté na Hudební fakultě AMU v Praze u profesora Václava Junka. Získal několik cen na mezinárodních interpretačních soutěžích (např. Concertino Praga nebo Pražské jaro).  

Pod jeho uměleckým a organizačním vedením působí dvě pozoruhodná tělesa: Český národní symfonický orchestr a Big Band Sv. Blažeje. Oba ansámbly se na pódiu i ve studiu přivítaly řadu zahraničních hvězd nejrůznějších žánrů (Andrea Bocelli, Rolando Villazón, José Carreras, Jonas Kaufmann, Sting, George Michael, Natalie Cole, Dianne Reeves, Angélique Kidjo, Branford Marsalis, Wynton Marsalis, Joe Lovano, John Abercrombie, John Patitucci, Dave Weckl, Chick Corea, Vince Mendoza apod.) Jan Hasenöhrl ale také pod svým jménem natočil několik alb (mj. The Brassspy, La Parada, White Mullet) a uskutečnil řadu projektů s dalšími umělci (např. Randy Brecker, Bobby Shew, Václav Hudeček, Jiří Stivín, Jazz Efterrätt apod.).

Jan Hasenöhrl představí aa 36. Československém jazzovém festivalu osmičlennou skupinu sólistů The Loop Jazz Orchestra. Její projekt Jazz On Screen (Jazz na stříbrném plátně) je logickým vyústěním dlouholeté spolupráce s tvůrci filmové hudby jako jsou Lalo Schifrin, Hans Zimmer, Vladimir Cosma, Newton Howard, Danny Elfman a především Ennio Morricone. Ve festivalovém programu zazní hudba z filmů Tři dny Kondora, Mo Better Blues, The Look of Love, Poslední tango v Paříži, Výtah na popraviště, Mission: Impossible ad. Autorem aranžmá, ve kterých je a míra improvizace v citlivém poměru s tématy, je přerovský rodák a klávesista Vítek Pospíšil, jehož partnery jsou vedle trumpetového leadera Jana Hasenöhrla kytarista Lukas Chejn, basista Tomáš Uhlík, saxofonista David Farek, perkusista Camilo Caller, bubeník Ondřej Pomajsl a skvělá zpěvačka Lucie Víšková.


Juraj Griglák & Company feat. Poogie Bell (SK/USA)

Vynikající baskytarista a kontrabasista Juraj Griglák (*1963, Bratislava) patří mezi nejvýznamnější jazzové osobnosti na Slovensku. Jeho hudební tvorba staví na energickém a dravém fusion 80. a 90. let, do jehož kontextu jsou originálně implementovány regionální prvky. Ve své kariéře se Juraj Griglák dokázal prosadit nejen v jazzu, ale i ve vážné hudbě. Na slovenské scéně hrál s každým, kdo v jazzu něco znamená, a spolupracuje i s evropskými a americkými osobnostmi. 

Také jeho současný hudební projekt je slovensko-americkou fúzí, jejíž repertoár staví na svých autorských kompozicích z posledních dvou sólových alb (Time To Fly, 2014; From The Bottom, 2019). S legendárním americkým bubeníkem Poogie Bellem spolupracuje Juraj Griglák už od roku 2012. Poogie Bell je vyhledávaným hráčem a producentem s multižánrovým přesahem (především Marcus Miller, dále pak Erykah Badu, Victor Bailey, David Bowie, Stanley Clarke, Randy Crawford, Roberta Flack, Al Jarreau, Chaka Khan, Angelique Kidjo, Joe Sample, David Sanborn, John Scofield, Stanley Turrentine, Luther Vandross, Vanessa Williams nebo Victor Wooten). Kapelu doplňují vynikající newyorský saxofonista Chris Hemingway a slovenská klávesová jednička Eugen Vizváry.


Monkey Business (CZ)

Leader skupiny Roman Holý je proslulým hudebním chameleonem a zvukový mágem, v jehož producentském a skladatelském portfoliu najdeme hudební projekty jako J. A. R., Monkey Business, Sexy Dancers, Neruda, G-Point Hunters, Autopilote atd. Spolupracuje ale i s mnoha dalšími interprety či skupinami, což z něj dělá jednu z nejvýznamnějších osobností soudobé české populární hudby. Jeho tvorba je ovlivněná funkovými kořeny, ale často obsahuje též pestré žánrové přesahy a prvky od soulu, R&B, jazzu, diska, elektroniky nebo rocku až po world music, underground či psychedelii. 

Skupina Monkey Business svou první desku vydala v roce 2000 (Why Be In When You Could Be Out) a od té doby jsou „Mankáči“ stálicí domácí klubové i festivalové scény, která dokáže spolehlivě roztančit nejedno pozadí a donutit k širokému úsměvu každého, kdo se ocitne v dosahu jejich jedinečných koncertních vystoupení.

V současnosti má skupina na kontě 9 regulérních desek, dvě remixová CD a také dva koncertní tituly na DVD. Původní zpěvačku Monkey Business Tonyu Graves přednedávnem nahradila Tereza Černochová. Dvorním textařem kapely je Vráťa Šlapák. Na studiových nahrávkách se pravidelně podílela a podílejí velmi zvučná jména světové i české hudební scény (namátkou Fred Wesley, David Williams, Hiram Bullock, Dennis Chambers, David Sanborn, Glenn Hughes, Ashley Slater, Mike Stern, Joan Baez, Dan Bárta, Mario Klemens, Iva Bittová, Jiří Stivín, Epoque Quartet, Marta Kubišová, Wabi Daněk, Ivan Mládek, Vojtěch Dyk, Karel Růžička jr., Imran Musa Zangi, Vlasta Třešňák ad.). Na aktuální desce Bad Time for Gentlemen hostuje např. i česko-americký hammondkový král žijící v New Yorku Ondřej Pivec, který je mimo jiné nositelem ceny Grammy za album, na kterém spolupracoval s Gregory Porterem.

Monkey Business hrají v této aktuální sestavě: Roman Holý (leader, keys, voc), Matěj Ruppert (voc), Tereza Černochová (voc), Ondřej Brousek (keys), Olda Krejčoves (g), Martin Houdek (d) a Pavel Mrázek (bg).


V pátek 25. října vystoupí:

Lukáš Oravec Q feat. Danny Grissett & Seamus Blake (SK/USA)

Kvarteto Lukáše Oravce vzniklo začátkem roku 2012 a svou kvalitou ihned zaujalo jazzové nadšence. Seskupení získalo nejvyšší ocenění v soutěži Young Faces of Slovak Jazz a zároveň cenu za interpretační výkon leadera kvartetu. Debutové album (Introducing Lukáš Oravec Quartet, 2013) bylo vyhlášeno jako nejlepší slovenské album na cenách Esprit 2013 a velmi úspěšná jsou i další alba kvartetu a jeho leadera (Piotrology, Kulosaari, Ali). 

Lukáš Oravec (*1988, Žilina) je ceněným slovenským jazzovým trumpetistou, skladatelem a producentem. Ve svém portfoliu má uvedenu spolupráci se spoustou jazzových veličin, mezi nimiž se skví např. Aaron Goldberg nebo Bob Mintzer.

Saxofonista Seamus Blake je světoběžníkem, který se narodil v Londýně (*1970), vyrůstal ve Vancouveru a nyní žije v New Yorku. Je považován za jednoho z nejlepších saxofonistů současného jazzu. Studoval na bostonské Berklee College of Music a v roku 2002 vyhrál prestižní soutěž Thelonious Monk International Jazz Saxophone Competition. Jeho diskografie čítá 17 alb, která vydal jako leader a více než 70 titulů, na kterých se podílel jako sideman. Šest alb s jeho podílem bylo nominováno na Grammy. Spolupracoval s jazzmany nejvyšší kategorie, jmenovitě např. s Johnem Scofieldem, Herbiem Hancockem, Waynem Shorterem, Terrencem Blanchardem, Davidem Kikoskim nebo Billem Stewartem.

Pianista Danny Grissett (*1975, Los Angeles) své hudební vzdělání získal na prestižním California Institute of The Arts. Vedle spolupráce s výraznými osobnostmi světového jazzu (mj. Nicholas Payton, Freddie Hubbard nebo Roy Hargrove) je signifikantní jeho dlouholeté členství v bandu Toma Harrella. Taktéž Danny Grissett se podílel na vzniku celé řady alb, ať už pod svým jménem, nebo jako přispívající host.

Marián Ševčík (*1978) je jedním z nejvlivnějších a nejvytíženějších slovenských bubeníků své generace. Bicí studoval na bratislavské konzervatoři. Účinkoval na festivalech po celé Evropě i v USA. Byl a je členem nejrůznějších slovenských i českých seskupení, na kontě má i řadu mezinárodních spoluprací.

První hudební inspirací kontrabasisty Tomáše „Kaštana“ Baroše (*1985, Teplice) byl jeho otec, uznávaný trumpetista Julius Baroš. Tomáš studoval hru na kontrabas na pražské konzervatoři a v současnosti patří mezi často vyhledávané spoluhráče, což se odráží ve velkém množství projektů, ve kterých Tomáš Baroš zanechal výraznou stopu.


Jazz Dock Orchestra (CZ)

Jazz Dock oslavil teprve své 10. výročí, ale i tato krátká doba stačila k tomu, aby se stal jedním z nejznámějších pražských jazzklubů. Své v tom kromě hudební náplně hraje i svébytný genius loci – klub je položen na vodě u smíchovské náplavky. „Vlajkovou lodí“ Jazz Docku je stejnojmenný jazzový orchestr, který bude druhý den ČSJF v Přerově zastupovat domácí scénu. 

Jazz Dock Orchestra je moderním jazzovým big bandem, který má za sebou již rok a půl úspěšného fungování. Šestnáctičlenný soubor složený z předních domácích hráčů a hráček přináší orchestrální hudbu vycházející ze základů klasického big bandu. Těleso má dva zkušené umělecké vedoucí - trombonistu Jana Jiruchu a saxofonistu Andyho Schofielda a nebojí se ani významných zahraničních hostů (Ben Wendel, Niels Klein).

Orchestr vystupuje s kombinací vlastního originálního repertoáru a skladeb světových autorů (Duke Ellington, Charles Mingus, Gil Evans aj.). Jak říká dramaturg Jazz Docku Jakub Zitko, cílem Jazz Dock Orchestra je „jednak umožnit znovu zaznít slavným kompozicím jazzové historie, ale také – a to zejména – pěstovat vlastní, autorský repertoár složený z těch nejlepších kompozic současných českých i zahraničních autorů“.

Složení orchestru: saxofony: Andy Schofield (1. alt), Petr Kalfus (2. alt), Marcel Bárta (1. tenor), Suzanne Higgins (2. tenor), Jakub Cirkl (baryton); trubky: Petr Harmáček, Oskar Török, Miroslav Hloucal, Štěpánka Balcarová; trombony: Jan Jirucha, Štěpán Janoušek, Richard Šanda, Tomas Bialko; rytmická sekce: Stanislav Mácha (klavír), Tomáš Baroš (kontrabas), Daniel Šoltis (bicí nástroje).


V sobotu 26. října se představí:

Marta Kloučková Q & David Dorůžka & Clarinet Factory (CZ)

Marta Kloučková je multižánrová zpěvačka, textařka a skladatelka působící na české jazzové scéně. Těžištěm její autorské tvorby je Marta Kloučková Quartet, jejž tvoří hudebníci patřící k tuzemským all-stars (Vít Křišťan – p, Jan Fečo – bs, Marek Urbánek – ds). V loňském roce této sestavě vyšlo kritiky vysoce ceněné autorské album s názvem Loving Season (vydavatelství Hevhetia), na kterém hostují kytarista David Dorůžka a soubor Clarinet Factory. Mimo to je Marta členkou vokálního sextetu Skety a spolupracuje s tělesy a hudebníky napříč žánry (Concept Art Orchestra, Barbora Poláková a další). 

David Dorůžka je český jazzový kytarista, který má hudbu vepsanou ve své DNA. Je synem hudebního producenta Petra Dorůžky a vnukem Lubomíra Dorůžky, známého českého muzikologa a hudebního publicisty. Studoval kompozici a hru na kytaru na prestižní americké Berklee College of Music. V New Yorku pak hrál s celou řadou významných jazzových hudebníků. Jako leader natočil čtyři alba a spolupracoval či vystupoval jako host na celé řadě dalších nahrávek.

Kvarteto Clarinet Factory samo sebe charakterizuje takto: „Představte si hudební dílnu nebo laboratoř, do níž vám dodají trochu klarinetového umění, klasické hudební vzdělání, trochu ethna, jazzu a dejme tomu i minimalismu. Vy dodáte chuť improvizovat, nakoupíte nejmodernější elektroniku a technologie, pozvete zajímavé hosty a začnete zkoumat, tvořit a hlavně komunikovat s posluchači. Z prostředí, jež vytvoříte, pak vzejde svébytný žánr, jenž může mít leccos společného se zavedeným termínem crossover, ale ještě svobodněji se dá vyjádřit jako ‚hudba bez hranic‘“. Dodejme, že kromě sedmi alb (včetně těch vydaných pod původním názvem České klarinetové kvarteto) a mnoha mezižánrových spoluprací mají klarinetisté za sebou i společné vystoupení s improvizačním velikánem Bobby McFerrinem.


Josef Fečo & Young Gipsy Generation (CZ)

Josefa Feča netřeba přerovskému publiku představovat, stejně jako připomínat fakt, že je dalším z mnoha domácích kontrabasistů tísnících se na vrcholu interpretační a improvizátorské dokonalosti. Josef Fečo rád proplouvá mezi různými hudebními směry; v okruhu jeho hudebního zájmu se nacházejí jazz, funk, pop, soul i folklor. Je taktéž skladatelem, aranžérem a hudebním pedagogem. Vystupuje s několika hudebními formacemi a jeho poslední hudební počin má název Young Gipsy Generation, kde se vedle Josefa Feča a bubeníka Martina Feča střídají tři mladí a talentovaní pianisté: Andrej Farkaš, Dominik Klempar a Drahoslav Bango. Sestava pro přerovský koncert pak bude mít pravděpodobně tuto podobu (citujeme Josefa Feča z jeho FB): „sestra, Martinek, Drahoško Bango, Kuba Tökoly, Honzík Fečo a Míra Hloucal“. 


Jamison Ross & Band (USA)

Závěr letošního festivalu obstará hvězda současné mladé jazzové generace Jamison Ross a jeho kapela. Jamison Ross (*1987) je americkým bubeníkem a vokalistou, magistrem hudby z Univerzity v New Orleans, jehož sametový hlas opravdu stojí za to slyšet. Koncerty tohoto rodáka z Jacksonville (FL) jsou povznášejícím mixem jazzu, R&B, soulu, gospelu a blues. 

U prestižního labelu Concord Jazz vydal Jamison Ross již dva tituly (Jamison, 2015; All for One, 2018), přičemž debut si dokonce vysloužil nominaci na Grammy v kategorii nejlepší vokální jazzové album. I jako bubeník si Jamison Ross nevede vůbec špatně, o čemž svědčí i ocenění pro nejlepšího hráče na bicí v rámci Theolonious Monk International Jazz Competition.

www.jamisonrossmusic.com


  NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.