Přerov má důvod k oslavě. Ornitologická stanice ORNIS u Laguny bude mít špičkovou úroveň

Současná ORNItologická Stanice nebyla za posledních 40 let nijak zásadně opravována. Opravou staré a výstavbou nové budovy vznikne moderní a funkční zázemí pro rozsáhlé sbírky i pro pracovníky zařízení a jeho návštěvníky. Nová budova bude odpovídat moderním muzejním požadavkům i ekologickým zásadám. Novou podobu získá i expozice "Ptáci České republiky", největší svého druhu v Česku. ORNIS se tradičně těší velké návštěvnosti - okolo 6 tisíc osob ročně.

Podobná zařízení a expozice se stávají velkou atrakcí pro místní obyvatele i návštěvníky. Také ORNIS se dosud v Přerově se těšil velké oblibě. V dosavadních prostorách ročně uvítal na 6 tisíc návštěvníků. Grafika: OlKraj

ORNIS dostane novou podobu po 40 letech. Kromě opravy se dočká i potřebné přístavby

Muzeum Komenského v Přerově jako správce budovy od počátku podporuje myšlenku opravy budovy, bohužel pouhá oprava stávající budovy by nevyřešila problém s nedostatečnými prostorami (zejména dva stávající depozitáře a ornitologická knihovna již "praskaly ve švech"). Proto vznikl projekt na přístavbu nové budovy a dostal před dvěma lety na Olomouckém kraji prioritu. Nyní se již stavba zahajuje a brzy se Přerovsko dočká důstojné podoby oblíbeného ORNISu.

Předmětem velké investiční akce je rekonstrukce stávajícího objektu budovy ORNIS a nová přístavba. Areál ORNIS se nachází v oblíbené klidné severní okrajové části města Přerova v ulici Bezručova. Nová přístavba je umístěna do proluky mezi stávající budovou ORNIS a sousední BIOS. Rekonstrukcí a přístavbou vzniká nový celek ornitologické stanice Muzea Komenského, který svými bohatými expozicemi se více otevírá široké veřejnosti. Prezentace sbírek je jedním z hlavních poslání Muzea Komenského v Přerově, jehož zřizovatelem je Olomoucký kraj.


Stav před zahájenou rekonstrukcí. Současný stav ORNISu pohledem z ulice Bezručova je všem Přerovanům dobře známý. Foto: ateliér Ing. arch. Zbyněk Mrkus


A na tomto pohledu je již budoucnost. Plánovaný stav budovy ORNISu pohledem z ulice Bezručova. Vpravo je patrná obnovená původní budova a vlevo nová přístavba. Grafika: ateliér Ing. arch. Zbyněk Mrkus


Nový výstavní sál a multifunkční interpretační prostor. Budova bude mít i bylinkovou zahrádku i střechu pokrytou zelení jako vyhlídku

Přestože nová budova značně ukrojí ze stávajícího pozemku, zůstanou zachovány všechny prvky a funkce, jen získají novou, uživatelsky přívětivější podobu. Návštěvníci se kromě nově vybudované expozice budou moci těšit i na výstavní sál a moderní multifunkční prostor, kde se budou konat přednášky, besedy, workshopy a další akce pro širokou veřejnost. Konečně také bude lidem k dispozici důstojné hygienické zázemí a šatna.

V prvním patře vznikne bylinková zahrádka a na střeše pokryté zelení bude vyhlídkové místo pro pozorování ptactva v okolních stromech. První patro celé budovy ORNIS se díky přestavbě stane bezbariérově dostupným díky výtahu.

Půdorys nově rekonstruovaného a rozšířeného zázemí ORNISu v Přerově. Směrem nahoru je park Michalov a vpravo pak Velká Laguna. Zdroj: ateliér Ing. arch. Zbyněk Mrkus


Po rekonstrukci vzniknou v přízemí objektu prostory šatny, zádveří a dílna se skladem. Převážnou část budou tvořit nové prostory výstavní expozice. Ve druhém podlaží budou prostory knihovny s badatelnou, laboratoř, dílna preparátora se sušárnou, technická místnost, kanceláře a sociální zázemí zaměstnanců ORNIS, dvě haly s kuchyňkou, server s ústřednou fotovoltaiky.

Nová přístavba bude v části střední jednopodlažní, v části krajní potom dvoupodlažní obdélníkového tvaru. V I.NP je umístěna za zádveřím vstupní hala, schodiště s výtahem, sklad, sociální zázemí pro veřejnost včetně kabiny pro imobilní, velký výstavní sál s kuchyňkou s možností rozdělení na dva menší sály a dále hala – foyer s možností vstupu do zahradní části. Ve druhém podlaží bude umístěn prostorný depozitář pro sbírky muzea, atrium, technická místnost.

Starou a novou budovu spojí lávka, ze které bude výstup na střešní terasu. Jako alternativní zdroj energie je v objektu navrženo získávání elektrické energie z fotovoltaických panelů umístěných na střeše stávajícího objektu.


Výstavbou a rekonstrukcí Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově (ORNIS) vzniká bezpečné místo pro uložení hodnotných sbírek a důstojné místo pro pokračování bohaté tradice ornitologie v Přerově. Zdroj: OlKraj


Součástí projektu je návrh nové stálé expozice „Ptáci České republiky“

Největší expozice svého druhu "Ptáci České republiky" bude nově zpracována dle libreta (předpokládaná cena cca 17 mil. Kč vč. DPH). Nová expozice seznámí návštěvníky se všemi druhy ptáků, kteří se vyskytli na území ČR. Stálá expozice bude umístěna ve dvou místnostech a členěna do čtyři hlavních částí:

  1. Expozice dermoplastických preparátů ptáků (ve vitrínách)
  2. Kinosál - interaktivní obrazový polyekrán (systém současného nebo postupného promítání obrazů na více promítacích plochách) 
  3. Život ptáků – odborná i hravá expozice, přibližující svět ptáků (jejich hnízdění, migrace, potrava, komunikace, konstrukce těla)
  4. Interaktivní expozice nejen pro děti plná mechanických hraček


Kraj zpracoval projekt a požádal o dotaci před dvěma lety. Nejprve se na ORNIS nedostalo ale v září 2020 potřebné finance ministerstvo zajistilo

Projekt zajistilo a úspěšně dotaci získalo minulé vedení Olomouckého kraje (ANO, ODS, ČSSD). Rada kraje rozhodla o podání projektu do 76. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) dne 22. 1. 2018. Projekt byl formálně úspěšný ale z důvodu nedostatku finančních prostředků v alokaci dotační výzvy však projekt nezískal rozhodnutí o poskytnutí dotace a byl zařazen mezi náhradní projekty. 

Avšak ještě v září 2020, těsně před krajskými volbami, obdržel Olomoucký kraj informaci o navýšení finančních prostředků a nabídku spolufinancování projektu „Muzeum Komenského v Přerově - rekonstrukce budovy ORNIS“ z evropských fondů, kterou kraj akceptoval.  

Cena díla včetně DPH je podle 96 250 521,36 Kč. Olomoucký kraj na realizaci projektu obdržel dotaci z evropských fondů (IROP) ve výši 70 528 682,70 Kč. Dodavatelem stavby je firma PTÁČEK – pozemní stavby s.r.o. z Kojetína. Studii projektu zpracovali Ing. Vladislav Fornůsek a Ing. arch. Zbyněk Mrkus. Projektovou dokumentaci pro realizaci stavby zpracoval Ing. Vladislav Fornůsek. Libreto pro návrh nové stálé expozice „Ptáci České republiky“ zpracovala společnost LN-Design, s.r.o.

Nové vedení Olomouckého kraje (Piráti + STAN, KDU-ČSL + TOP09 + Zelení + hnutí ProOlomouc, ODS) chce vedle přístavby ORNIS pokračovat také v rekonstrukci Červeného kostela pro účely Vědecké knihovny v Olomouci.

V současné době podle své tiskové mluvčí Evy Knajblové kraj intenzivně hledá zejména evropské dotace, za pomoci kterých chce nastartovat také řadu dalších investičních akcí. 

Po převzetí staveniště už začaly probíhat terénní úpravy. Stavba byla zahájena a očekává se hladký průběh prací. Zdroj foto: ORNIS - Muzeum Komenského v Přerově

Termín výstavby nové přístavby je plánován do 14 měsíců od zahájení výstavby nového objektu. Termín zahájení rekonstrukce stávajícího objektu je pak do 12 měsíců od zahájení prací. V příštím roce by se tedy pracovníci a návštěvníci ORNISu už měli těšit z nového zázemí. Město Přerov tímto projektem dostane další pozitivní a atraktivní vstup do svého území. 



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava