Za vodu i stočné zaplatí občané od května méně

Od 1. května se zlevnily platby za vodné a stočné. Došlo ke změně zákon a ke snížení sazby DPH z původních 15 % na 10 %. Přerovské vodovody a kanalizace patří přitom obcím regionu, které klíčovou vodohospodářskou infrastrukturu také provozují. Zisky tak neodtékají do ciziny.

Házet peníze do kanálu je velmi důležité, pokud slovo "házet" nahradí slovo "investovat". A ke kanálu přidejte vodovod a další potřebné věci. Zůstane dost financí na potřebné investice? Ilust

Vodné 41,70 a stočné 34,72 korun

Všichni, kdo si platí za vodu (vodné) a za odvedení odpadních vod kanalizací a její následné vyčištění (stočné) u společnosti Vodovody a kanalizace Přerov a.s. (VaK Přerov) mají od 1. května důvod k radosti. Platby za vodné a stočné klesnou. 

Dojde k tomu na základě zákona č. 256/2019 Sb., kdy dochází s účinností od 1. 5. 2020 ke snížení sazby DPH na 10%. Jak uvedl VaK Přerov: "u vodného představuje snížení oproti dosavadní ceně 1,90 Kč včetně DPH a u stočného 1,58 Kč. Souhrnně jde o pokles 3,48 Kč/m3 včetně DPH."

V případě Přerovska tak občané do 30. dubna 2020 platili za metr krychlový vodné 43,60 Kč, od 1. května to je 41,70 Kč. U stočného za odvádění odpadní vody (vč. splašků) se cena za kubík snižuje z původních 36,30 Kč nově na 34,72 Kč (všechny ceny jsou včetně DPH). VaK Přerov dodává: "u obyvatelstva a maloodběratelů nebude prováděn mimořádný odečet stavu vodoměrů. Při fakturaci bude provedeno rozdělení odběru do 31.12.2019 a po 1.1.2020 propočtem jako v minulých letech. Tyto propočty budou uvedeny na fakturách vystavených v řádných fakturačních cyklech".


Obce přerovského regionu si vodu ubránily

VaK Přerov je jednou z vodohospodářských firem, která dosud odolala tlaku zahraničních korporací. Největší tlaky na privatizaci VaKu byly v první dekádě tohoto století. Naštěstí se podařilo tyto tlaky ustát. Proto vodohospodářská infrastruktura i její provozování zůstalo v rukách měst a obcí. Tedy v českých rukách. 

Jiný osud potkal například sousední Prostějovsko nebo Olomoucko. Také na Zlínsku je situace jiná. Města a obce tam sice drží v rukách "trubky" a další majetek jako například čistírny odpadních vod nebo úpravny vody, ale provozování a zisky z businessu s vodou putují do kapes nadnárodních firem. V tomto případě je to francouzská firma Veolia, které patří firma Moravská vodárenská. V rámci Olomouckého kraje k podobné situaci došlo na Šumpersku. Tam patří infrastruktura obecní firmě Vodohospodářská zařízení Šumperk, ale provozování je v rukou Šumperské provozní vodohospodářské společnosti, která patří další francouzské firmě SUEZ. Naopak na Jesenicku si obce udržely i provozování a tamní VaK funguje na stejném modelu jako v Přerově. 


Investice mohou vyvolat tlak na růst cen

Samotné snížení DPH však neznamená, že nedojde ke zdražování v budoucnu. V souvislosti s postupujícím suchem, snižováním množství a kvality vod se dá předpokládat, že budou růst náklady na provozování vodohospodářské infrastruktury všude. Stejně tak experti očekávají, že budou nutné další a nové investice do opatření na podporu zadržování vody. Pokud by navíc mělo dojít k zásadním změnám, bude podle expertů potřeba do vody investovat ve zcela jiných objemech a tempu než dosud. 

Nedostatky na straně státu, nedostatečné řešení vody, kritizoval v minulosti také Nejvyšší kontrolní úřad. Výhodu v očekávané složité budoucnosti mají ty společnosti, které byly schopny vytvářet dostatek financí a budou je moci investovat do projektů prospěšných vodě. I tak jsou tyto zdroje omezené a bez razantně navýšené podpory státu k potřebných investicím nedojde někdy vůbec nebo k nim dojde příliš pozdě. 



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava