Stav se nelepší. Bečva se navíc zhoršuje
Pravidelná zpráva expertů Ministerstva zemědělství (MZe) není pro Přerovsko nijak pozitivní. Zhoršení vodních poměrů na přelomu dubna a května potvrdily údaje z monitorovacích míst. Stav podzemních vod se v týdnu od 27. 4. do 3. 5. 2020 ve srovnání s předchozím týdnem příliš nezměnil a zůstal silně podnormální. Ke zhoršení stavu podle hydrologů došlo právě v povodí Bečvy (ze silně na mimořádně podnormální).
Co se týče celková situace v České republice, údaje potvrzují negativní trend. Žádné povodí není hodnoceno jako normální až mimořádně nadnormální. V převážné většině povodí v Čechách a na Moravě je stav podzemní vody hodnocen jako silně až mimořádně podnormální. Mimořádně podnormální zůstala povodí horního Labe, Orlice, Labe od Doubravy po Jizeru, horní Vltavy, Lužnice, Otavy, Ploučnice, Olše a Ostravice, Osoblahy, Jihlavy a oblast soutoku Dyje a Moravy.
Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem v Česku v průměru převážně stagnovala nebo nadále mírně klesala. Mělké vrty s mírně až silně nadnormální hladinou se již nevyskytují vůbec. Počet mělkých monitorovacích vrtů, u kterých bylo dosaženo silně podnormální nebo mimořádně podnormální úrovně hladiny (tzn. silného či mimořádného sucha) se v podstatě nezměnil a tvoří 83 % všech monitorovacích objektů. Špatná je také situace s prameny. Počet pramenů, u kterých bylo dosaženo silně podnormální nebo mimořádně podnormální vydatnosti, tj. silného či mimořádného sucha, se oproti minulému týdnu příliš nezměnil a tvoří 78 % všech míst, kde se stav sleduje.
Těžké sucho letos zasáhne celé Česko
Voda chybí také v půdě. Velký problém, dodnes stále neřešený, je degradace krajiny, nefunkční krajina dominuje. V tomto ohledu je kromě katastrofální kůrovcové kalamity dlouhodobým problémem degradace zemědělské půdě. Velké půdní bloky, umělá hnojiva, nevhodné osevní postupy, mizející nebo nízká živočišná výroba atd. jsou některými z mnoha známých problémů. Mluví se o nich ale neřeší se.
Kvalitní a funkční půda jako je černozemě přitom dokáže pojmout přes 300 mm srážek. To je skoro polovina běžného srážkového úhrnu. Půda ale schopnost "nasávat" (infiltrovat) vodu ztrácí.
Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Stupeň S5 je nejhorší, znamená "extrémní sucho". Zdroj: Interscucho.cz
Stát má v boji proti suchu velké rezervy
Ačkoliv je nastupující sucho veřejně známý problém, veřejný sektor (zejména stát a klíčová ministerstva) v minulých letech pro změnu situace moc neudělal. Na velké nedostatky v boji proti suchu na straně státu musel dokonce upozornit Nejvyšší kontrolní úřad. Ve své zprávě velmi kriticky zhodnotil aktivity Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí v letech 2013 až 2018.
Většinu inkriminovaného období vedl Ministerstvo zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) z Rokytnice u Přerova. Ministerstvo životního prostředí většinu kontrolované doby šéfoval Richard Brabec (ANO), který je ministrem i v současné Babišově vládě.
Zásadní opatření pro boj se suchem tak stále chybí, škody se přitom jen v roce 2019 vyšplhaly na 24 miliard korun.