Méně sečí, vyšší tráva a louka na náměstí. Tak to má vypadat letos v Přerově

Sečte trávu méně a nedělejte z města vyprahlou poušť. Sečte pravidelně a nenechávejte prostor pro alergeny. Správci zeleně už několik let balancují mezi dvěma skupinami Přerovanů, kteří vyjadřují své názory k sečení travnatých ploch. Na toto téma měli zástupci Přerova a technických služeb tento týden schůzku – a vznikl kompromis, který má „něco“ pro obě strany.

Foto: Ilustrační obrázek

Experiment pro lepší klima ve městě

Početná skupina obyvatel nabádá správce zeleně, aby nechali v Přerově místo nižších trávníků velkorysé louky. Pro lepší představu, jak by město vypadalo, kdyby se tráva nesekala vůbec, pomůže občanům experiment – a pro ten byl vybrán prostor, který je v centru města, tudíž na očích.

„Na náměstí Přerovského povstání posečeme jen okrajové části a prostředek necháme volně růst, posekán bude za celou sezonu pouze dvakrát,“ nastínil jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec (ANO 2011). 

V těchto dnech probíhá na území města první seč – ta se kompletně dodělá, a další se vynechá. „Pak se domluvíme na dalším aktuálním postupu, záležet bude pochopitelně na počasí, dá se ale předpokládat, že sečí bude méně. Každopádně sekat se bude tak, aby trávník měl po zásahu zhruba deset centimetrů, ale je jasné, že když sekačka najede na nerovnost, tak v tom místě bude nějaký centimetr chybět,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). 

Dále bylo dohodnuto, že v Michalově bude ponecháno jedno místo coby „květnatá louka“. K tomuto pokroku došlo již v minulém volebním období, kdy se v Michalově (směrem ke Střední zemědělské škole) nechaly na podnět expertů některé plochy přírodnějšímu vývoji. Pozitiva byla patrná celkem rychle. V tomto městském parku ovšem není Přerov stran sečení tak úplně svým „pánem“, neboť se správci zeleně musejí řídit nařízením Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), která pro park určuje pravidla. Výjimku v sečení budou tvořit i dětská hřiště, kde má být zachován stejný režim jako v minulých letech, neboť prostor k dětským hrám by neměl být alergenní, a neměl by být ani místem, v němž by se dařilo klíšťatům.


Chladit a pomoci přírodě

Podobné experimenty opakovaně prokázaly, že vyšší travní porost znamená také nižší teploty a podporu biodiverzity. Jedná se o jedno z opatření, která mají za cíl pomoci v adaptaci na měnící se klimatické podmínky. 

Města s minimem zeleně se v teplých měsících přehřívají, působí jako tzv. tepelné ostrovy. Moderní přístup spojený s podporou a opatřeními tzv. modrozelené infrastruktury ve městech sleduje také za cíl zachytit více vody, nenechat ji z území rychle odtéci a vodu zadržovat. Krátce sečené trávníky mají ve srovnání s těmi "zarostlými" mnohem menší schopnost udržet vodu. Ta se však v jejich případě rychle odpaří nebo odteče a žádoucí efekt ochlazení a "ovlažení" se nedostává. Některá města také podporují tzv. zelené střecha a fasády. 



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava