"V uplynulém týdnu se byly zaznamenány srážky do 10 mm, většina srážek spadla v pondělí 13. 4. 2020. Vlivem spadlých srážek došlo ke krátkodobému vzestupu hladin na tocích v povodí Moravy a Dyje", uvádí Ministerstvo zemědělství. Pro širší pohled na situaci na Moravě lze doplnit, že podle dat z monitoringu vodních poměrů vyplývá, že průměrné průtoky v povodí Dyje se za poslední tři dny pohybovaly v rozmezí 15 – 35 % průměrných dubnových hodnot. V Přerovsku blízkém povodí Moravy se průtoky pohybují v rozmezí 15 – 40 % dubnových hodnot. Závěrovým profilem ve Strážnici protékala koncem prvních dvou dubnových týdnů největší moravskou řekou Moravou 25 % dubnového normálu.
Pro porovnání, řekou Moravou v Olomouci teklo koncem března jen 47 % obvyklého stavu a Bečva v Dluhonicích vykazovala jen 23 % dubnových hodnot. Právě situace na Bečvě je jednou z nejhorších. Podle místních pozorovatelů, rybářů, je v podstatě celý tok Bečvy na letním stavu.
Situace je nepříznivá v celé republice
Jak uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil a zůstal silně podnormální. Ke zhoršení stavu došlo zejména na povodí horní Berounky, Odry, Opavy, střední a dolní Moravy (z mírně na silně podnormální), Otavy, horní Sázavy a Bečvy (ze silně na mimořádně podnormální). Ke zlepšení nedošlo na žádném ze sledovaných povodí. Žádné povodí není hodnoceno jako mírně až mimořádně nadnormální. V převážné většině povodí je stav podzemní vody hodnocen jako mírně až silně podnormální. Mimořádně podnormální zůstala povodí Lužnice, horní Vltavy a oblast na soutoku Dyje a Moravy.
Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem v ČR v průměru převážně stagnovala nebo mírně klesala. Mělké vrty s mírně až silně nadnormální hladinou se již nevyskytují. Počet vrtů, u kterých je hladina v mezích normálu, se snížil a tvoří 10 % všech objektů. Počet mělkých vrtů, u kterých bylo dosaženo silně podnormální nebo mimořádně podnormální úrovně hladiny, tj. silného či mimořádného sucha, se výrazně zvýšil a tvoří 80 % všech objektů.
Počet pramenů, u kterých bylo dosaženo silně podnormální nebo mimořádně podnormální vydatnosti, tj. silného či mimořádného sucha, se podle ČHMÚ oproti předchozímu týdnu zvýšil a tvoří 62 % všech objektů (aktuální data jsou z 15. 4. 2020). Zatím nejsou negativní změny patrné příliš v hlubokých vrtech. Podle odborníků je však jen otázkou času, kdy se nepříznivý vývoj v oblasti sucha podepíše i na těchto cenných zásobách podzemní vody.
Omezení v nakládání s vodami jsou pravděpodobná
V rámci Olomouckého kraje platí již od loňska v rámci území obce s rozšířenou působností (ORP) Zábřeh zákaz nakládání s povrchovými vodami ze všech vodních toků a z nich napájených vodních ploch na území ORP Zábřeh. Toto omezení vydal Městský úřad Zábřeh v loňském červenci a platí do odvolání. Na Přerovsku zatím plošné omezení aktuálně neplatí. Situace se ale může změnit, horké letní měsíce jsou teprve před námi.
K podobnému opatření muselo město Přerov přistoupit v srpnu 2018. Zákaz platil nejen pro okresní město a jeho místní části, ale i pro dalších 58 obcí, spadajících pod Přerov. Přerovský vodoprávní úřad přerovského magistrátu tehdy zakázal až do odvolání provoz malých vodních elektráren a zároveň odběr povrchové vody ze všech vodních toků a nádrží. Pokud se situace s vodou nezlepší, je možné očekávat podobná omezení i v letošním roce, který je na srážky už od zimy mimořádně chudý.