„Jedná se o smysluplné řešení, které spojuje ekologii, solidaritu a praktickou pomoc. Kola, která by jinak skončila ve šrotu, mohou změnit životy dětí v Gambii nebo dalších afrických zemích,“ uvedl tajemník přerovského magistrátu Petr Mlčoch, který tento nápad inicioval. Kola, která jsou uskladněna ve „ztrátách a nálezech“, jsou předávána firmě Jankusport, kde je Jaroslav Janků na vlastní náklady uskladňuje a chystá k přepravě. „S projektem spolupracujeme od prvopočátku, tedy od roku 2013, a jsme rádi, že se k němu nyní připojilo i město Přerov. Každé kolo má smysl,“ dodal Janků, který v tomto ohledu pochválil i Přerovany, když řekl: „V polovině července jsme odváželi sto kol – a sedmdesát procent z nich bylo v tak dobrém stavu, že kola byla určena k přímému transportu bez větších oprav.“
Magistrát má znalecké posudky k nalezeným kolům a postupuje podle zákona. „To znamená, že musíme každou nalezenou věc tři roky skladovat. V minulosti jsme kola, o která se nikdo nepřihlásil, nechali ekologicky zlikvidovat ve firmě Modit. Teď máme pro ně lepší využití, což je jistě skvělé řešení,“ řekla Iveta Zapletálková, která má na magistrátu na starosti „ztráty a nálezy“.
Ve čtvrtek 17. července byla nalezená kola převezena ze skladu přerovského magistrátu do firmy Jankusport. Darovaná kola pak putují z Přerova a dalších sběrných míst do centrálního skladu v Ostravě, kde se roztřídí a opraví, aby pak byla naložena do kontejnerů a odeslána lodí do cíle k africkým dětem.