O víkendu na základě dohody s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) hasiči upravují a doplňují preventivní opatření na jezeře. Nasadili další dvě čerpadla, která budou přivádět vodu do dvou statických proudnic určených k provzdušňování vodní plochy.
Dále hasiči pokračují v činnostech, kterými směřují k likvidaci havárie, a to konkrétně:
- pracují na redukci norných stěn a sorpčních hadů, některé části výmění a upraví ochranná opatření na hladině jezera dle požadavků ČIŽP, využívají čluny, uniklou látku v případě potřeby zachytávají sorbentem,
- nasadilli další dvě výkonná čerpadla a dva monitory, které se postarají o provzdušňování exponovaných částí jezera, už dříve byla nasazena dvě velkokapacitní čerpadla Hydrosub 150, která zajišťují přívod vody do dalších monitorů (statických proudnic). Ty vytvářejí vodní mlhu, a tím podporují odpařování benzenu z jezera. Na břehu od rána do večera pracuje nyní 22 monitorů,
- hasiči SŽ odčerpávají studnu v chatové oblasti, která byla dle výsledků odebraných vzorků jako jediná kontaminovaná benzenem,
- místo zásahu stále střeží hasič-chemik s detektorem, spolupracujeme na odběru vzorků vody se společností Ekomonitor,
- hasiči měří koncentrace v okolí v pravidelných intervalech, nadále s negativními výsledky,
- probíhá intenzivní čerpání podzemní kontaminované vody z vystrojených hlubinných sond, které zajišťuje firma Dekonta.
Celkově na místě pracuje 25 hasičů a policistů.
„Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.
Aktuální vyjádření ČIŽP k 17:00 11. dubna:
Situace ve vodní nádrži č. 6 je v současné době stabilizovaná, koncentrace benzenu jsou zde podlimitní. Ve čtvrtek 10. dubna nejvyšší naměřená koncentrace benzenu nepřesáhla 8 mikrogramů na litr. Dále probíhá odčerpávání kontaminovaných podzemních vod a provzdušňování vodní nádrže. Dnes by měla být dokončena výstavba larssenové stěny.
Ve čtvrtek 10. dubna proběhla v sále kulturního domu v Hustopečích nad Bečvou veřejná informační schůzka, kde byli přítomní občané seznámeni s dosavadními kroky, výsledky monitoringu a další etapou sanace. Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy týkající se havárie jsou k dispozici zde: https://www.mesto-hranice.cz/clanky/v-hustopecich-probehlo-jednani-o-nasledcich-havarie.
Vyjádření KHS Olomouckého kraje k 17:00 9. dubna:
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci (KHS) pokračuje v intenzivní komunikaci se subjekty, které provádí sanační práce ve vymezeném území z hlediska oblasti ochrany zdraví při práci.
V úterý 8. 4. 2025 pokračovala KHS ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě (ZÚ) za účelem zajištění ochrany veřejného zdraví před nejakostní pitnou vodou, v rámci preventivního monitoringu zaměřeného na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu v pitné vodě, v realizaci odběrů vzorků vod z vytipovaných studní v Hustopečích nad Bečvou a z vodovodů pro veřejnou potřebu (skupinový vodovod Záhoří, vodovod pro veřejnou potřebu Hustopeče nad Bečvou, vodovod zajišťující pitnou vodou pro lázně Teplice nad Bečvou) dodávajících pitnou vodu pro více jak 10 000 spotřebitelů. Z výsledků provedených analýz v laboratořích ZÚ vyplývá, že v pitné vodě monitorovaných domovních studní a 3 sledovaných vodovodech nebyl benzen a jeho deriváty zjištěny (mez stanovitelnosti odpovídá hodnotě 0,5 µg/l, limit benzenu 1 µg/l ). KHS je nadále v kontaktu s provozovateli vodovodů a úpravny vody Porubská brána, kteří zajišťují vzorkování vody surové.