Hrochům a hrošíkům celého světa řídí jejich celosvětový web specialista ze Zoo Olomouc

Sotva koho by to napadlo, ale hlavní světový web pro ochranu hrochů a hrošíků je od nynějška řízen ze Zoo Olomouc. Rozhodlo se o tom během jednání v Abú Dhabí, kde se sešli vedoucí Skupin odborníků Komise pro přežití druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody. Na toto setkání byli pozváni pouze vedoucí Skupin odborníků, kterých je téměř 200. Do hlavního města Spojených arabských emirátů se jich sjelo 300, přičemž z celé střední Evropy to byl jen vědecký pracovník Zoo Olomouc doc. Jan Pluháček, který vede Skupinu odborníků pro hrochy.

Hroch obojživelný | Foto: www.hipposg.org

„Setkání v Abú Dhabí bylo příležitostí informovat ostatní skupiny o činnosti té naší, ale zejména o možnostech vzájemného propojení. Jako klíčová do budoucna se jeví zejména spolupráce se Skupinou odborníků řešících koexistenci lidí a divokých zvířat. Ačkoliv jsou hroši považováni za jedno z nejnebezpečnějších zvířat Afriky, rozhodně tomu tak není,“ vyvrací všeobecně rozšířené, avšak velmi mylné tvrzení Jan Pluháček.

„Konflikty se slony a krokodýly jsou výrazně větší a významnější. Nicméně konflikty s hrochy narůstají. Hlavními důvody jsou především klimatická změna a obří nárůst lidské populace na africkém kontinentu,“ uzavírá.

Hrošík liberijský | Foto: www.hipposg.org

ZOO OLOMOUC SPRAVUJE WEBOVÉ STRÁNKY PRO CELÝ SVĚT

K ochraně hrochů přispívají i zoologické zahrady, kde se tato zvířata chovají ve velkém a úspěšně se množí. Již dnes probíhá řada projektů na jejich ochranu v přírodě jen díky finanční podpoře zejména evropských zoologických zahrad. A letos našla Skupina odborníků pro hrochy nového významného partnera v olomoucké zoo.

Olomoucká zoo bude od nynějška spravovat a zajišťovat chod její webové stránky www.hipposg.org, což je důležitý aspekt komunikace. Zároveň se jedná o jediné stránky odborné skupiny IUCN, které jsou i v české jazykové mutaci.

Hrošík liberijský | Foto: www.hipposg.org

HLAVNÍ POSLÁNÍ SKUPINY ODBORNÍKŮ PRO HROCHY

Skupina odborníků pro hrochy (Hippo Specialist Group) čítá 26 členů z 12 různých zemí světa. Jejím hlavním posláním je sledovat situaci obou druhů hrochovitých – hrocha i hrošíka ve volné přírodě, ale i v chovech.

Dále podporuje ochranářské projekty po celé Africe. V nejbližší době připravuje workshop na ochranu hrocha obojživelného ve 13 afrických zemích. Dále je třeba příští rok aktualizovat hodnocení hrošíka liberijského v Červeném seznamu IUCN SSC.

Co je Komise pro přežití druhů (Species survival commission - SSC) Mezinárodní unie pro ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature - IUCN)? Jedná se o největší a nejprestižnější ochranářskou organizaci na světě sdružující více než 10 000 expertů z celého světa, primárně vědce zabývající se ochranou daných druhů v přírodě. 

Hrošík liberijský | Foto: www.hipposg.org

Hrošík liberijský | Foto: www.hipposg.org

Hroch obojživelný | Foto: www.hipposg.org

Hroch obojživelný | Foto: www.hipposg.org




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Auto _ Kubíček
INZERCE
TV Morava