Silnice za Přerovem, která ústí do vedlejší komunikace, vedoucí do Lověšic, připomínala v minulosti závodní dráhu. Auta tudy svištěla jako po dálnici, v průběhu deseti let tu bylo pětadvacet nehod, z toho dvě se smrtelným zraněním. V roce 2018 se proto město Přerov rozhodlo zakoupit radar a přimět tím řidiče, aby sundali nohu z plynu – a podle značek jeli nejprve sedmdesátkou a následně padesátkou.
Radar se ale znelíbil zatím neznámému pachateli a v úterý 15. října vydala Policie ČR zprávu o úmyslném poškození radiolokačního měřiče rychlosti, který se nachází na křižovatce ulic Hulínská a Nivky v Přerově. „Celá věc byla následně celostátně medializovaná, což v konečném důsledku vedlo k tomu, že řidiči začali úsek opět projíždět prakticky bez omezení rychlosti. Hned druhý den se tam stala dopravní nehoda. A na celou situaci doplatili řidiči autobusů, kteří jedou z Lověšic. Čekají až dvacet minut, než mohou vyjet na hlavní cestu, nabírají velké zpoždění, a především jsou vystaveni nebezpečí,“ zhodnotil náměstek Navrátil. A jeho slova potvrdila i Jitka Kočicová z přerovského magistrátu, která vede odbor, mající na starosti mimo jiné i městskou autobusovou dopravu: „Máme stížnosti od dopravce na značně zhoršenou situaci, která nastává v této křižovatce. Řidiči autobusů mají strach cestu přejíždět, každý den tam dochází ke kolizím a hrozí srážka autobusu s dalšími účastníky provozu.“
Představitelé města proto ihned zahájili jednání
Oslovili firmu Ramet, která před šesti lety dodala městu radary na měření - a poptávali sestavnou skříň, v níž je radar umístěn a která byla také zdemolována. „Neměli ji ale k dispozici a mohli by ji dodat nejdříve v prosinci. Ale sdělili nám, že si tuto skříň u nich objednali zástupci z nedaleké obce Kokory. Požádali jsme proto Kokorské, zda by nám skříň nepřenechali – a oni souhlasili. Skříň tedy kupujeme za 277 tisíc a k měření budeme prozatím využívat radar, který město Přerov vlastní a je momentálně v naší místní části Lýsky. Vynasnažíme se, aby měření u Lověšic bylo v brzké době zahájeno,“ uvedla Andrea Študentová z oddělení dopravy města.
Pachatel, který radar zdemoloval, zatím nebyl zjištěn
Policejní mluvčí Miluše Zajícová uvedla: „Případ prověřujeme pro trestný čin poškození cizí věci, za který podle trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody od půl roku do tří let.“ Na „sazbu“ by měla vliv i výše škody, která není pro Přerov zanedbatelná. „Odhadujeme ji na 1 milion 700 tisíc korun. Jsme ale pojištěni a po vyřízení všech formalit chceme koupit novou digitální kameru a vrátit ji zpět na místo,“ řekl na závěr vedoucí odboru dopravy města Alexandr Salaba.
Radar má přimět řidiče, aby stáhli nohu z plynu
Město má přehled i o těch, kteří tudy projedou vyšší rychlostí. Od 1. ledna letošního roku do 1. října zde bylo zachyceno 7 188 případů. Reálná rychlost nad 90 kilometrů v hodině byla zaznamenána ve 126 případech. Jeden rekordman měl na tachometru 136 km/h, druhý dokonce 174.