Participativní rozpočet nazvaný „Chci v Přerově“ vyhlašuje město od roku 2022. Jeho podstatou je, že sami občané navrhují, co by si ve městě přáli – a pak také o těchto námětech hlasují. „Letos se do hlasování zapojilo 1533 Přerovanů a ti rozhodovali o deseti návrzích, přičemž každý hlasující mohl přidělit projektům šest kladných hlasů a tři hlasy záporné. Hlasovalo se do 4. října,“ vzpomněla marketérka města Jana Pivodová.
A co se bude v příštím roce chystat k realizaci?
Nejvíce se respondentům líbil nápad, který zkrášlí stěnu poblíž třídy 17. listopadu. Do participativního rozpočtu ho nechal zařadit Václav Havlík a jeho návrh zní takto: „Prostřednictvím uměleckého graffiti budou připomenuti význační přerovští rodáci – básníci Oldřich Mikulášek a Josef Kainar, hudebníci Pavel Novák a Jaroslav Wykrent. Moderním způsobem bude takto ozdobena jedna z přerovských lokalit, a navíc se vzdá hold Přerovanům, kteří zásadně ovlivnili českou kulturu. Součástí tohoto street artového díla by mohly být vybrané citace z děl dotyčných umělců.“ Hlasujícím se zamlouval také návrh, který má vnést do oblíbené přerovské klidové zóny nový prvek. Nápad, jak vylepšit Lagunu, vzešel z hlavy Jany Koláčkové a doprovází ho následující slova: „Inspirací pro tento návrh jsou České Budějovice, kde jsou na vodě umístěna plovací mola. Přesně to v Přerově chybí. Přitáhnout lidi k vodě a více využít tuto část města.“ Třetí nápad, který Přerované vyzdvihli, nese výstižný název „jezdit bez drkotání“. Stojí za ním Jan Horký, který navrhl opravu alespoň šesti přejezdů pro cyklisty, které by měly vypadat tak, aby přejezd přes silnici byl hladký a bez drkotání. „Výškový rozdíl mezi chodníkem či cyklostezkou a vozovkou bude nově 0 cm. Dojde k odstranění nepohodlných, nenormových a neplynulých přechodů a přejezdů z cyklostezky či chodníku na vozovku a zpět. Oprava by se mohla týkat například světelné křižovatky Velká Dlážka-Kopaniny, ulic Komenského-Wurmova, Komenského-Havlíčkova, Komenského-sjezd k pivovaru a dalších,“ stojí v popisu. A posledním podpořeným návrhem je klidová zóna v Popovicích, kterou do hlasování poslal Jiří Mašek. Podle jeho námětu by tato pohodová oáza měla vzniknout na nevyužívaném pozemku, kde by lidé mohli najít prostor k odpočinku a relaxaci. Navrhuje: „Součástí klidové zóny by byly lavičky, sportovní prvky pro důchodce, hrací prvky pro děti, případně vodní prvek – a byla by provedena i výsadba zeleně.“
Všechny tyto popisované návrhy se vešly do souhrnné částky 1 milion 200 tisíc korun – zbylých 300 tisíc ale nemohlo být využito. „Dalším podpořeným návrhem totiž bylo hřiště v Petřivalského ulici v hodnotě 500 tisíc korun, ale to už svým rozpočtem přesáhlo alokovanou částku milion a půl, takže v souladu s pravidly participativního rozpočtu se už do konečného součtu nevešlo,“ vysvětlil František Zlámal z přerovského magistrátu. Výsledky hlasování vezme rada města na vědomí na svém jednání v pondělí 14. října.
A jak dopadly v hlasování všechny projekty?
Streetart – graffiti přerovských osobností: 964 hlasů
Molo na Laguně: 809 hlasů
Jezdit bez drkotání: 787 hlasů
Klidová zóna Popovice: 598 hlasů
Dětské hřiště v ulici Petřivalského: 563 hlasů
Zelená zastávka U Tenisu: 338 hlasů
Přerovský kelímek: 334 hlasů
Nová překážka do skateparku: 272 hlasů
Oplocení hřiště Pod Hvězdárnou: 194 hlasů
Zelená zastávka Jižní čtvrť: 37 hlasů