Tisíc dvě stě stužek bylo navázáno na břízky, které ze všech stran „obehnaly“ vodní prvek na Masarykově náměstí. Jeho velikonoční dominantu ale tvoří kraslicovník, který je k vidění na stejném místě, jako v období adventu vánoční strom. „Kraslicovník jsme nazdobili více než dvěma tisíci kraslic a dalšími velikonočními dekoracemi, které vyráběli dobrovolníci i žáci škol nebo děti z mateřinek. A nově jsme pořídili dalších asi 850 ozdob,“ uvedla Lada Galová z Kulturních a informačních služeb města Přerova. Na náměstí je i fotokoutek se třemi rámy na obrazy, který se už stal oblíbenou součástí oslav Vánoc i Velikonoc. „První obraz zdobí rané jarní květy – narcisy. Druhý, největší rám, symbolizuje přicházející jaro v podobě rozkvetlých větviček stromu. A třetí je odkazem na přicházející Velikonoce,“ konstatovala marketérka města Jana Pivodová.
Zastávky budou oslavovat Michalov
Do svátečního se odějí, také už tradičně, i autobusové zastávky. Výzdobou, která se ponese v duchu oslav 120. výročí městského parku Michalov, jich bude zkrášleno dvanáct až třináct. Instalovat se budou od 25. do 26. března a lidé si je budou moct prohlédnout od 27. března do 8. dubna. „Na uměleckém ztvárnění se budou podílet školáci ze základních škol a studenti gymnázií a pedagogické školy, ale také děti z mateřských škol, knihovna a středisko volného času. V letošním roce se nově přidává Spolusetkávání Přerov. Škála účastníků je tedy velmi široká a máme z toho radost,“ uvedla Marta Jandová, která akci organizuje ve spolupráci s Kulturními a informačními službami města Přerova a městem. Připomněla také to, že barevné jarní autobusové zastávky těší obyvatele Přerova už od roku 2016. „Lidem se tato originální výzdoba veřejného prostoru líbí a máme velmi milé ohlasy,“ doplnila. Jako každý rok se i letos uskuteční soutěž o nejoriginálnější zastávku, která bude vyhlášena na webu města.
Na co ještě se mohou před Velikonocemi Přerované těšit?
Neděle 17. března – Vynášení smrtky a vítání jara. Průvod vyjde v 10.30 hodin od Základní školy Trávník. „Společně projdeme městem a zhruba půl hodiny před polednem utopíme Smrtku v Bečvě. Morana, jak se Smrti také říká, je vycpaná slámou a oblečená do kroje. Spolu s ní pak děti vhodí do vody i výfuky vajíček, jež jsou rovněž symbolem odcházející zimy,“ přiblížila vedoucí dětského folklorního souboru Trávníček Dagmar Bouchalová.
Čtvrtek 21. března – v salonku Galerie města Přerova na Horním náměstí bude zpřístupněna umělecká výstava kraslic v netradičních instalacích autorky Ivy Machalové. „Miniexpozice nabídne velikonoční dekorace jako kraslicovou šachovnici, kraslicové Člověče, nezlob se nebo kraslicové koloseum o velikosti 100 centimetrů. K vidění bude i kraslicová bonboniéra, kraslicová kytice nebo kraslicová Provence,“ uvedla vedoucí Galerie Lada Galová.
Pondělí 25. až čtvrtek 28. března – Středisko volného času ATLAS a BIOS uspořádá v malém sále Městského domu tradiční Velikonoční salon. „K vidění budou různé druhy a tvary velikonočních pomlázek a kraslic, tradiční i netradiční výrobky z šustí či slámy, drobná keramika, jarní květiny, naklíčené osivo, drátované velikonoční ozdoby, modrotisk, ošatky nebo mašle,“ vyjmenovala ředitelka střediska Blanka Mašková.
Pátek 29. března – představí se obnovená lidová tradice chození s hrkači. „Hrkači s hrkačkami a řehtačkami mají sraz v 10.45 hodin před Základní školou Trávník, v 11 hodin pak společně vyrazí do centra města,“ připomněla Dagmar Bouchalová z Trávníčku.
Neděle 31. března – na Horním náměstí se uskuteční historický jarmark. „Chybět nebudou jarmareční krámky, ukázka dobových řemesel, vystoupení muzikantů a tanečníků, jarní dekorace, velikonoční pochutiny nebo historický šerm,“ uzavřel nabídku ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.