Období masopustu v Přerově už tradičně zahajuje Folklorní soubor Haná Přerov se spolkem Cukrle masopustní obchůzkou. Masky do ulic vyjdou i letos a přidat se k nim může každý, kdo chce zažít ulice města trochu jinak a netradičně. „V minulých letech masopustní průvod vycházel z ulice U Bečvy, letos ale půjdeme z Velké Dlážky,“ upřesňuje Magda Barboříková z Folklorního souboru Haná. Aby mohly masky vyrazit do ulic, musí jim primátor předat masopustní právo, kterým maškary symbolicky přebírají vládu nad městem. „Předání proběhne před pradnicí na náměstí TGM v 9 hodin. Nabídneme návštěvníkům jako vždy tisíc koláčků a pět litrů pálenky,“ zve přerovský primátor Petr Vrána. Od radnice pak masky vyrazí na faru u kostela svatého Vavřince, k pasáži, a odtud Jiráskovou ulicí přes Wilsonovu až do ulice Na Marku. Po cestě se zastaví u těch hospodářů a hospodyň, které maskám otevřou dveře a většinou také nabídnou malé občerstvení. Celou masopustní chasu doprovází také muzikanti z cimbálové muziky Okybača.
Poprvé s trhy na náměstí
Program na náměstí letos poprvé také doplní zimní masopustní trhy, které spolu se souborem Haná a spolkem Cukrle pořádá město Přerov a Okresní agrární komora v Přerově. Stánky na náměstí budou otevřené od 8 do 13 hodin a zájemci si mohou vybrat z nabídky, podobné té z klasických farmářských trhů. „Návštěvníci trhů si mohou koupit frgály z Palačova, vlčnovské koláčky, uzeninu, holandské sýry, sýry od Vyškova, pečivo z Wellartu, víno z černého rybízu, ovoce, mošty, medy, nudle, brambůrky, marmelády, džemy, kořeněné ořechy, trubičky a koláčky ze Štěpánova, koření, sušenou zeleninu a bylinky, přírodní kosmetiku, bylinné produkty z Kopřivné či kožené opasky,“ vyjmenovala Jana Neradilová z Okresní agrární komory Přerov.
Jaké masky budou v průvodu?
Masopust je obdobím mezi Vánocemi a postní dobou předvelikonoční, který průvod masek pravidelně zakončuje. „Každá z masek v průvodu má svůj význam. Moje maska smrtky s kosou symbolizuje konec zimy, ale je taky symbolickým přechodem mezi maskami z našeho světa, jako je řezník nebo medvěd, a světa bájného, kam patří vodník, slamák nebo víla,“ konstatuje Magda Barboříková. Mezi tradiční masky u nás patří nejen smrtka, ale také třeba medvěd s medvědářem. Právě jejich masky patří mezi ty nejstarší, jaké se na českých vesnicích objevovaly už od 6. století. Kromě toho, že spoutaný medvěd představoval končící zimu a přivolával brzké jaro, byl také symbolem plodnosti, se kterým si každá hospodyně rozhodně musela zatančit. Mezi maskami nesmí chybět ani kominík, kobyla, bába s nůší, nebo cikánka, která prý svým tancem každého omladí.