„V České republice je 26 nemocných na 100 000 obyvatel a nejčastěji jsou postiženi mladí muži ve věku od 16 do 28 let,“ uvádí MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.
S rostoucí incidencí vznikají centra, kde se na toto onemocnění specializují a postupně získávají zkušenosti i s miniinvazivními metodami léčby. Od roku 2019 používají v Nemocnici AGEL Přerov k léčbě inovativní metodu SiLaC + NPWT, což znamená propojení miniinvazivní laserové chirurgie s léčbou rány pomocí řízeného podtlaku, které se využívá k urychlení zacelení dutiny a zabránění hnisání rány.
„Výkon se provádí v celkové anestezii, výjimečně spinální anestezii a v poloze na břiše s podložením pánve. Po vyříznutí píštěle a po “vyškrabání“ stěny cysty je dutina ošetřena laserovým paprskem. V momentě ukončení zákroku je naložen podtlak, který se následně ústími píštělí protáhne tenký hadicový drén k odvodu zbytkového sekretu. Po dvou dnech dochází ke zrušení drenáže a je opakováno naložení podtlakového systému na 24 hodin. Třetí pooperační den bývá pacient propuštěn domů,“ vysvětluje průběh zákroku MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.
Od roku 2019 provedli lékaři v Nemocnici AGEL Přerov metodou SiLaC + NPWT 47 operací, z toho u 31 mužů a 16 žen s věkovým rozsahem 16 až 28 let. „U takto mladých lidí je doba hojení 2 – 3 týdny, a to s tím, že po této době jsou operační rány plně zajizvené, “dodává MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.
S opakovaným návratem těchto problémů se chirurgové v Nemocnici AGEL Přerov setkali pouze ve dvou případech
„Proti těmto problémům je prevencí problematická místa často holit či depilovat, pomáhá také důsledná hygiena a s neposlední řadě je dobré omezit dlouhé sezení na tvrdé podložce,“ uzavírá MUDr. Karla Janková, lékařka chirurgického oddělení Nemocnice AGEL Přerov.