"Hráz je nezbytné opravit, ale než k tomu dojde, musíme zamezit ohrožení obyvatel a majetku. Nechali jsme proto snížit hladinu tak, aby byl snížen tlak vody na narušenou hráz,“ popsal opatření náměstek primátora Miloslav Dohnal. Odbor majetku zadal zpracování projektové dokumentace na sanaci hráze – a v mezičase jsou zde umístěny cedule se zákazem vstupu.
„K porušení hráze došlo vlivem postupného uhnívání kořenů a pařezů, které se nacházejí na návodní hraně koruny hráze, a které následně působí jako drény. Navíc je poškozené výpustní potrubí,“ řekl Petr Školoud z přerovského magistrátu. Oprava havarijního stavu je pro Přerov prioritou, a proto její realizace dostala přednost před dalšími projekty. „Na zpracování projektové dokumentace a biologického průzkumu byla alokována částka ve výši asi 382 tisíc korun. Na samotnou opravu, kterou plánujeme na příští rok, je vyčleněno 5 a půl milionu korun,“ sdělil náměstek Dohnal.
Přerovská organizace Českého rybářského svazu obhospodařuje na Svrčově čtyři rybníky
Ten, který má poškozenou hráz, nese název Horní Svrčov a zaujímá plochu skoro 7 tisíc metrů čtverečních. „Kvůli protékající hrázi bude nutné rybník co nejdříve slovit. Výlov, který zde proběhne po 18 letech, může přinést zajímavé úlovky – třeba i dvoumetrového sumce. Dno už prozkoumávali potápěči,“ uvedl hospodář přerovských rybářů Petr Kopřiva. Ten také potvrdil, že 5 až 10 procent dna je poseto škeblemi – a vyskytují se tu nejen běžné škeble říční, ale také vzácné rybniční. „Podle biologického posudku by zde měla žít populace až 5 tisíc živých škeblí a město v současné době zajišťuje jejich sběrače. Výlov a sběr se ale musí uskutečnit, dokud bude teplota nad 5 stupňů. Pokud je nižší, je zákaz s nimi manipulovat a bude se muset počkat až do jara,“ řekl Kopřiva. Vylovené škeble pak budou přeneseny do zbylých třech svrčovských rybníků.