„Olomoucký kraj má s povodněmi řadu zkušeností – od těch velkých v roce 1997, které tragicky zasáhly například do života Troubek, až po bleskové povodně na Jesenicku nebo v Šumvaldu. Dnešní společné jednání načrtlo, jak v ochraně před velkou vodou dál postupovat, aby byla rychlá a efektivní,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.
Protipovodňová ochrana spočívá například v budování hrází, čištění koryt řek, stavbě záchytných nádrží nebo realizaci opatření, která vodu v případě povodní rozlijí do území, kde nenapáchá velké škody. Příprava podobných projektů byla v minulosti velmi těžkopádná – to by se teď díky změnám v dotační politice státu mělo změnit.
„Kvůli postupující klimatické změně mohou být sucha i povodně častější či ničivější. Preventivně můžeme působit pomocí realizací přírodě blízkých opatření v krajině, ale zcela předejít těmto negativním jevům nedokážeme. Proto jsou nutná i taková opatření, která přímo ochrání lidské životy a majetky. V Troubkách se jednoznačně ukázalo, že je taková ochrana potřeba a jsem rád, že tedy konečně spějeme k řešení,“ doplnil Martin Šmída, radní pro oblast životního prostředí, odpadů a zemědělství.