Pod petičními archy je podepsáno šedesát osm lidí z Velké Dlážky – z domu, který je v Přerově znám pod názvem „velká hokejka“ – a ze starší zástavby v Jilemnického ulici. Ti všichni se shodli, že trpí chováním sociálně nepřizpůsobivých, kteří se sem před časem nově přestěhovali. Přitom panelové sídliště na Velké Dlážce nikdy nepatřilo k místům se „špatnou adresou“, spíše naopak. Teď se ale situace mění a petenti upozorňují i na to, že byli nuceni opakovaně volat na místo policisty, aby zklidňovali emoce jejich horkokrevných sousedů. „V petici lidé uvedli, že mají strach, v noci nemohou větrat – a už se obrátili i na Stavební bytové družstvo s žádostí, aby jim byly zabezpečeny balkony,“ shrnul Zdeněk Daněk z přerovského magistrátu.
Radní vzali na vědomí nejen petici, ale i oficiální odpověď, která zamíří k petentům. V ní se uvádí, že vymezit jakoukoliv lokalitu coby „bezdoplatkovou zónu“ není jednoduchým, a ani rychlým úkonem – předcházet mu musí cela řada šetření a zjištění, k nimž patří třeba i zvýšený monitoring neziskovými organizacemi, asistenty prevence kriminality a sociálními pracovníky magistrátu. Doložena musí být i fakta - třeba, že je tam zvýšený počet přestupků, povalujícího se infekčního materiálu od drogově závislých, že hrozí přemnožení hlodavců, jsou tam porušovány vyhlášky obce a podobně. K těm subjektivním důvodům může patřit i to, že se lidé zkrátka bojí a mají pocit, že jejich byty ztrácejí za těchto okolností na ceně. „Situaci petentů v žádném případě nebereme na lehkou váhu, a proto se na celou lokalitu teď podrobně zaměříme. Petice nám poslouží jako prvotní impuls k případnému předložení podkladů pro podání žádosti na vydání opatření obecné povahy, nebo k jinému řešení vzniklé situace,“ uvedl náměstek primátora Petr Kouba, který má na starost sociální oblast.
S bezdoplatkovými zónami má Přerov už své zkušenosti – dokonce k nim zástupci města přistoupili před dvěma lety jako jedni z prvních v republice. Zásah tehdy zamířil do ulicDluhonská, Husova, Kojetínská, Škodova, Tovačovská a Tovární.