V městských bytech obvykle bydlí lidé, pro které je tržní nájem příliš vysoký. Za byt o velikosti 50 m2 například zaplatí 3500 Kč bez energií. Po započítání loňské míry inflace jim však od letošního května cena vyskočí na 4029 Kč, tedy o 529 Kč. Zvedání nájmů je vzhledem k současnému růstu cen i výdajů pochopitelné, je však nutné udělat takový krok rozumně a co nejvíce schůdně pro nájemníky. Nejde tady totiž jen o zvýšení nájmu.
„V době vysokých cen potravin a energií, i zvýšení poplatku za odpady s Piráty navrhujeme pro letošní rok jiné, a troufám si říct, snesitelnější řešení - zvýšení nájemného o průměr inflací za poslední tři roky, což je 7,4 %. Platit navíc 259 Kč nebo 529 Kč měsíčně je pak celkem značný rozdíl. V krizi musíme hledat způsoby, jak lidem zvyšování cen prakticky všeho co nejvíc ulehčit. Zvýšení nájmu o 15,1 % mezi to rozhodně nepatří,“ říká pirátský zastupitel Jaroslav Krejčí.
Pro další roky je pak třeba zvolit jiné systémové řešení
Vázat výši nájmů čistě na výši inflace není vhodné. Neříká to nic o kupní síle Přerovanů a při případné dlouhodobé dvouciferné inflaci může mít pro řadu nájemníků fatální následky. „Rozhodnutí bude na zastupitelích, jestli návrh podpoří," reagoval náměstek primátora Miloslav Dohnal.
„Vhodnější a sociálně citlivější je navýšení nájmu vázat na meziroční navýšení mediánu nominální mzdy v Olomouckém kraji či na medián meziročního nárůstu nájmů ve městech s podobnou kupní silou jako má Přerov. Pro srovnání, meziroční nárůst nájemného je např. v Pardubicích 7,3 %, v Hradci Králové 2,5 % nebo 0,8 % ve Zlíně,“ dodává Krejčí.