Město Přerov vyvěšením vlajky připomene povstání, při němž v roce 1959 zahynulo více než 80 tisíc Tibeťanů a statisíce zemřely v následujících dnech ve vězení, pracovních táborech, nebo se staly obětí hladomoru. „Na protest proti porušování lidských práv v Tibetu se za posledních třináct let upálilo 156 Tibeťanů. Někdy se jim přezdívá tibetští Palachové,“ píše se na stránkách vlajakaprotibet.cz. Kampaň má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany – vlajka je totiž jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim ale hrozí až několikaleté tresty vězení.
Česká republika se ke kampani připojuje už od roku 1996, město Přerov vyvěšovalo vlajku do roku 2005, pak tuto aktivitu radní odmítli s odůvodněním, že tibetská vlajka vyvolávala mezi Přerovany rozporuplné reakce – a znovu byla vlajka vyvěšena po desetileté odmlce v roce 2015, od té doby nebyla tradice porušena.
Před rokem byla vyvěšena i ukrajinská vlajka
Vyvěšením vlajky dávají radnice najevo svou podporu trpícím zemím. Nejinak tomu bylo i vloni 24. února, kdy i na přerovské radnici zavlála ukrajinská vlajka, prostřednictvím níž chtěli zástupci města vyjádřit podporu a solidaritu partnerskému městu Ivano-Frankivsk a rovněž celé Ukrajině, proti které zahájila Ruská federace vojenskou invazi.
„Ukrajinská vlajka už na radnici nevisí, podporu lidem trpícím válkou podporujeme konkrétní materiální pomocí,“ připomněl primátor města Petr Vrána. Vloni například putovaly na Ukrajinu optické výrobky z Meopty, elektrocentrály, horkovzdušná topidla, spací pytle, karimatky, motorové pily, přikrývky či trvanlivé dávky potravin, letos odjel na Ukrajinu popelářský vůz, který Technické služby města Přerova darovaly Ivano-Frankivsku. Pomoc přišla i pro uprchlíky, kteří hledali útočiště v Přerově – ubytováni byli v Hotelu Zimní stadion, v současné době se mohou některé rodiny stěhovat do patnácti městských bytů, které pro ně za bezmála 7 milionů korun – a s padesátiprocentní dotací od státu – nechalo město opravit, z kasy Přerova pak šly peníze na vybavení.