Setrvale klesá hladina podzemní vody
Oproti předcházejícímu týdnu došlo podle monitoringu provozovaném Ministerstvem zemědělství k mírnému zlepšení stavu podzemní vody. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala až mírně rostla, ale u 4 % objektů rostla výrazně. Podíl mělkých vrtů se silně a mimořádně podnormální hladinou (41 %) se výrazně snížil, naopak podíl vrtů s normální hladinou (38 %) se zvýšil.
Vydatnost pramenů byla v tomto týdnu celkově silně podnormální. Oproti předcházejícímu týdnu se celkově stav vydatnosti mírně zlepšil. Vydatnost pramenů převážně stagnovala s tendencí k mírnému zvětšování, u 7 % pramenů se ale zvětšila výrazně. Podíl pramenů se silně a mimořádně podnormální vydatností (41 %), podíl pramenů s normální vydatností (37%) a podíl pramenů se silně a mimořádně nadnormální vydatností (2 %) se příliš nezměnil.
Vodohospodáři měli velké starosti s nízkým stavem řek už letos v lednu, kvůli nízkým nízké zásoby vody ve sněhové pokrývce. Ta ve většině krajů v povodí Moravy nedosahovalo počátkem roku ani poloviny průměrných lednových hodnot. Kvůli nedostatku srážek byly už v zimě zaznamenány nízké průtoky v řekách.
Vody ubývá v řekách, zásoby vody ve sněhu jsou mizivé
Hladiny většiny toků i v průběhu tohoto týdne převážně mírně klesaly. Na tocích odvodňujících horské oblasti docházelo ke kolísání v důsledku tání sněhové pokrývky. V porovnání s dlouhodobými dubnovými průměry byly průtoky výrazně podprůměrné, nejčastěji v rozmezí od 20 do 80 % průměru, ojediněle na tocích odvodňujících horské oblasti se zásobami sněhu v povodích se vyskytovaly i hodnoty kolem průměru.
V povodí Moravy sněhová pokrývka se v průběhu týdne snižovala. V Jeseníkách 10 až 100 cm, v Beskydech 5 až 35 cm. V nižších a středních polohách se sníh téměř nevyskytuje. Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území povodí Moravy a Dyje k 18. 4. činil cca 21,7 mil. m3, což představuje v průměru cca 0,9 mm (0,9 litru na jeden metr čtvereční).
Zhoršilo se taky tzv. meteorologické sucho, kterým odborníci označují v zásadě nedostatek vody v atmosféře, půdě či rostlinách. Situaci na území celé republiky ukazuje následující mapa:
Meteorologické sucho je problémem hlavně na Moravě. Vedle Přerovska je silně postiženo Olomoucko i Prostějovsko. Zdroj: HAMR/ČHMÚ
Mění se hlavně intenzita srážek. Suchá budou hlavně léta
Podle nové adaptační strategie na změnu klimatu České republiky jsou srážkové úhrny jsou na našem území v čase i prostoru velmi variabilní. Suché a vlhké roky/periody/měsíce se významně střídají. To je důvod, proč u srážek není vykazován statisticky významný trend (tab. 2.2). Dochází ale ke změně charakteru srážek.
Statisticky významně roste počet dní s vyššími úhrny srážek, které jsou způsobeny většinou konvektivní činností v letních měsících. Oproti tomu roste počet a délka epizod, kdy prší jen velmi málo či vůbec.
"Jak ukazují provedené modelové studie, v průběhu 21. století lze očekávat nárůst frekvence i délky období meteorologického sucha. Riziko déletrvajících a intenzivnějších epizod sucha lze přitom očekávat zejména v období od dubna do září", uvedla Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR.
Sucho a změna krajiny jsou důsledkem klimatické změny. Letošní rok začal jako nadprůměrně suchý. Dnes nepředstavitelné změn y životního prostředí se mohou stát skutečností. Ilustrační foto: Tomisu.