Stáří vozového parku záchranářů je v průměru 4,58 roku, což je hraniční limit. V opotřebení ambulantních prostor sanitek i zkrácení životnosti některých komponentů navíc sehrálo roli uplynulé covidové období, během kterého se na nich podepsala mnohem vyšší spotřeba dezinfekce.
„Průměrné stáří transportních plicních ventilátorů ZZS OK je více než deset let. Právě tyto přístroje patřily v době pandemie SARS-CoV-2 k nejdůležitějším při péči o transportované pacienty. Nákupem prvních devíti nových ventilátorů v pořizovaných sanitních vozidlech tak odstartovala jejich obměna za moderní zařízení s mnoha režimy ventilace, včetně ventilace novorozenců,“ upozornil Dalibor Horák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví.
Kromě plicních ventilátorů nejvyšší třídy jsou nová sanitní vozidla vybavena například i transportními křesly se zvýšenou nosností. „Pravidelná modernizace významně přispívá k lepšímu a bezpečnějšímu poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům, tedy obyvatelům i návštěvníkům Olomouckého kraje,“ řekl neuvolněný krajský radní Ivo Mareš.
Nově pořízené sanitky přišly na zhruba 49 miliónů korun, 44,5 miliónu pokryla dotace z Evropské unie. V letošním roce ale nejde o poslední vozovou obměnu. V září ZZS OK získá dalších pět nových, stejně vybavených sanitních vozidel. „Aktuálně disponujeme celkem padesátkou záchranářských vozidel, přičemž třiačtyřicet kusů jsou velká sanitní vozidla s nosítky a sedm „osobních“ vozidel je využíváno v systému rendez-vous,“ doplnila Andrea Rakovičová, ředitelka ZZS OK.