Lidi, přestaňte s vypalováním klestí a trávy, vyzývají hasiči. Letos je už rekordní počet požárů!

Vyhněte se pálení klestí. Při velkém suchu je v ohrožení zdraví i majetek, což se na Olomoucku teď opravdu bohatě potvrzuje. Za posledních pár týdnů řešili hasiči takových požárů víc než za celý loňský rok!!!

Foto: HZS Olomouckého kraje

"Důrazně doporučujeme, aby se lidé v těchto dnech vyhnuli pálení klestí, trávy i dalšího biologického odpadu. Velké sucho a větrné počasí mají totiž za následek zvýšené množství požárů v přírodním prostředí," vzkazuje mluvčí profesionálních hasičů Lucie Balážová. "Od začátku roku jsme již uhasili 90 požárů trávy, polí a lesů, drtivou většinu v posledních třech týdnech. Těchto typů zásahů evidujeme již více než za celý minulý rok, kdy jsme jich napočítali 86. Výjimkou nyní nejsou ani rozsáhlé požáry lesního porostu, kde zasahují desítky hasičů, velké počty techniky a je při nich na jednom místě vázáno mnoho jednotek."


Po požárech zůstává zničený majetek a v poslední době i vážně zranění lidé | Foto: HZS 

Dále Lucie Balážová upozorňuje, že kromě materiálních škod může dojít i k ohrožení zdraví, což dokládají dva případy, které hasiči zaznamenali během minulého týdne. "Vyjížděli jsme do Přerova a do Šumperku, kde jsme pomohli dvěma vážně popáleným osobám, pro které musel letět kvůli jejich zraněním vrtulník LZS. Příčinou jejich poranění bylo právě nezvládnuté pálení klestí, které se rozšířilo a zcela se vymklo kontrole," popisuje mluvčí hasičů.

Právě nedbalost při pálení je důvodem také mnoha požárů lesů. Rozsáhlejších zásahů bylo v kraji od ledna již čtrnáct. Jde o velmi náročné události. Požáry lesů jsou totiž obtížně lokalizovatelné, nákladné, pro hasiče fyzicky náročné, rychle se šíří, obtížně se k nim dopravuje hasební voda, využito musí být velké množství techniky i hasičů. Proto hasiči lidem důrazně doporučují, aby v tomto suchém a větrném období odpad ze zahrádek vůbec nepálili a počkali, až se změní klimatické podmínky.

Požáry trávy, polí, lesů:

  • 2018 → 207
  • 2019 → 152
  • 2020 → 102
  • 2021 → 86
  • 2022 → 90 (1. 1. - 28. 3. 2022)

Vypalování porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky, a to konkrétně zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů. Po celý rok pak platí v lesích zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně mimo vyhrazená místa.

Spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou povinny právnické osoby a podnikající fyzické osoby předem nahlásit, a to jedním ze tří možných způsobů. Učinit tak mohou i obyvatelé kraje:

Pokud se i přes veškerá upozornění pro pálení klestí či jiného biologického odpadu rozhodnete, řiďte se následujícími důležitými zásadami:




INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Auto _ Kubíček
INZERCE
TV Morava