Některé z víkendových požárů vznikly v důsledku nezvládnutého pálení. "U několika událostí jsme dokonce museli řešit rozšíření plamenů i na zahradní stavby či chaty. Velké množství těchto zásahů váže mnoho našich jednotek, v jednu chvíli jsme řešili i několik požárů zároveň. Proto důrazně připomínáme, že vypalování trávy i jiného porostu je zakázáno," vysvětluje Lucie Balážová, mluvčí HZS Olomouckého kraje.
V sobotu ráno vyjížděli hasiči například do Hrubčic na Prostějovsku, kde od požáru trávy a kompostu chytla i maringotka sloužící jako sklad. V Pňovicích na Olomoucku hořel kmen stromu a u Zlatých Hor pak bylo třeba rychle zastavit požár trávy a porostu v lese. Čtyři jednotky hasičů řešily požár i ve Stříteži nad Ludinou, kde hořela tráva 100 krát 100 metrů. Na okraji Přerova se požár trávy rozšířil na pět menších zahradních chatek.
"Podobná situace nastala i v neděli, kdy jsme vyjížděli například do Šternberka či do Oseka nad Bečvou. V obou případech se požár rozšířil kvůli nezvládnutému pálení klestí. Hořící louka a zahradní chatka zaměstnala jednotky v Černotíně na Hranicku. Zásahy ztěžoval vítr a suchá vegetace, takže se oheň velmi snadno šířil do okolí. Vše se naštěstí obešlo bez zranění," dodala Lucie Balážová.
V jarních měsících se může oheň rozdělaný na zahradě či v přírodě snadno vymknout kontrole. Navíc když jsou nepříznivé povětrnostní podmínky, fouká vítr a je velké sucho. Kromě materiálních škod, kdy se plameny rozšíří i na zahradní domky či kůlny, evidují hasiči často i zranění osob. Buďte proto obezřetní a dodržujte tato základní pravidla: