První krok po letech řečnění. O rozpočtu Přerova spolurozhodnou občané

Poprvé v historii bude mít Přerov participativní rozpočet. Chtějí ho radní, schválit jejich záměr musejí v únoru ještě zastupitelé. Díky novince budou mít sami občané šanci rozhodnout, kam bude investována část peněz z rozpočtu, zatím má jít o milion a půl korun.

Zkušenosti s participativím rozpočtem mají v Paříži. Tam jej zavedli už v roce 2014 a občané dnes rozhodují o milionech euro. Důležitá je vždy komunikace občanů s vedením města. Foto: město Paříž

„Chceme Přerovany vtáhnout do celé přípravy už od prvopočátku, a proto je vyzýváme, aby pro náš participativní rozpočet vymysleli vhodný název, který pak bude celou kampaň i v průběhu dalších let provázet,“ řekl primátor Petr Měřínský (ANO).

Participace = účast. Ve světě participativní rozpočet funguje

Podle sdružení Agora Central Europe, není participativní rozpočtování ve světě žádná novinka, od roku 1989 se užívá v Brazílii a během posledních patnácti let se rozšířilo i do Evropy. Funguje již v 1 500 světových městech, z toho asi stovku participativně rozpočtujících obcí najdeme u našich polských sousedů (např. Varšava, Lodž). 

Přerov se tím připojí k městům, která chtějí vtáhnout obyvatele do utváření místa, kde žijí a ukazovat lidem prakticky možnosti samosprávy. Naopak radnice by měla získat lepší zkušenosti, jak občanům naslouchat a vnímat jejich přání. Participativní rozpočet už zavedli v Prostějově, Jeseníku nebo Šumperku. 

Pokud zastupitelé budou 28. února s participativním rozpočtem souhlasit, rozjede se kampaň, která povede k výzvě občanům. „Dáme lidem možnost spolurozhodovat o tom, jaké projekty budeme realizovat v Přerově. Každý dostane možnost podávat nápady a podílet se tak na tvorbě celkového vzhledu města – mohou navrhnout, co by si přáli změnit či zlepšit,“ doplnil primátor Měřínský.

V Přerově zatím do půl milionu. Každý reálný projekt dostane šanci

Přerovští plánují maximální náklady na realizaci jednoho návrhu by byly zastropovány částkou 500 tisíc korun. Mohou zvítězit tři větší projekty, anebo více malých. Návrhy chtějí přijímat  od 7. března do 30. dubna. Má proběhnout informační kampaň a bude pověřen vybraný úředník města, aby odpovídal dotazy a projekt koordinoval. "Jde nám o to, aby občané nepřicházeli s nápady nereálnými – třeba se stavbami na cizích pozemcích a podobně,“ vysvětlila náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová (ANO).

Všechny proveditelné návrhy se dostanou do hlasovacího systému a od 20. června do 31. července by mohli pro svého favorita Přerované hlasovat. V srpnu má být jasno o vítězných projektech.

Začíná sběr návrhů. Pro participativní rozpočet hledají radní název

Od 3. do 15. února bude na webových stránkách města spuštěna anketa, v rámci níž mohou lidé přidávat své návrhy. Radní pak jejich nápady na název posoudí a vyberou nejlepší.

„Jakmile náš záměr projde zastupitelstvem, budeme o celém postupu občany informovat podrobněji. V této fázi je prozatím vyzýváme k návrhům na název pro participativní rozpočet. Mně by se třeba líbilo pojmenování Inspiruj Přerov – a jsem moc zvědavá, s čím přijdou další navrhovatelé, kterak budou vynalézaví a kreativní,“ řekla náměstkyně Mazochová (ANO).

Své návrhy můžete posílat zde: Anketa - navrhněte název participativního rozpočtu



INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Auto _ Kubíček
INZERCE
TV Morava