Přerov řeší škody vichřice na stromech. Cílem je postarat se o zeleň dlouhodobě

Silný vítr, který se v neděli prohnal Českou republikou, prověřil také stav stromů v Přerově. V havarijním stavu je jedno procento přerovských stromů, odborníci stav dřevin stále mapují.

Včerejší (v neděli 30. ledna) vichřice vyvrátila v Přerově z kořenů několik vzrostlých jehličnanů. Foto: MMPr

„Tři jehličnany spadly, škody jsou jen na majetku, naštěstí nikoho nezranily. Evidujeme i poničené stromy. V současné době jsou úředníci města v terénu a namátkově dřeviny kontrolují,“ řekl přerovský radní a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Zácha (ODS). Připomněl, že se jim při práci osvědčuje čerstvě vypracovaný pasport všech dřevin, který upozorňuje na rizikové stromy – a na ty se při kontrole zaměřují prioritně. 


Zmapováno je dosud přes 11 tisíc stromů

Pasport je přerovskou novinkou, nikdy dřív město obdobný dokument nevlastnilo. Odborná brněnská firma Atregia ho začala zpracovávat v roce 2020 a část stromů je už zmapovaná, takže úředníci mají v ruce potřebné údaje.

„V první dokončené etapě pasportizace bylo posuzováno celkem 11 359 stromů. Bez závad jich bylo vyhodnoceno 52 procent, 48 procent stromů vykazovalo závady. Část závad – jako například poškozené či suché větve - byla v roce 2021 už odstraněna. Ke kácení nám bylo odborníky navrženo 1048 stromů, ale jen 118 z nich je doporučeno ke kácení akutně, což je jedno procento z celkového počtu zatím posuzovaných stromů,“ upřesnil přerovský radní Zácha.

Statistika se týká pouze solitérních stromů nacházejících se na území města, dřeviny ve vlastnictví soukromých subjektů nebyly předmětem zkoumání.


Za pokácené nebo poškozené stromy náhradní výsadba

„Stromy, které jsou určeny ke kácení, jsou napadeny houbami. Na první pohled vypadají zdravě, ale uvnitř jsou prolezlé a tedy nebezpečné. Nemůžeme si dovolit ohrozit lidské životy, proto budeme stromy postupně kácet – a klasicky za ně vysazovat nové,“ nastínil vedoucí odboru majetku Miloslav Dohnal. Ten připomněl, že očekává k tomuto tématu negativní reakce občanů, kteří jsou citliví na každý zásah do přírody, ale ujišťuje je, že k zemi půjdou jen dřeviny, které jsou v kritickém stavu. „A nikdo z nás nechce řešit úrazy, nebo zbytečná úmrtí,“ zdůraznil Dohnal. 


Péče o stromy není nahodilá. Jde o odbornou činnost. Bez podrobného mapování není kvalitní údržba možná

Poslední etapa pasportizace bude dokončena v roce 2023, aktuálně na ní experti pracují. A na co se zaměřují? Do pasportu ukládají lokalizaci stromu, určují jeho druh, zaznamenávají základní dendrometrické parametry, zjišťují fyziologické stáří a perspektivu stromu, jeho stabilitu a zdravotní stav.
„Součástí je i návrh zásahů a určení třídy naléhavosti těchto zásahů. Odborníci pořizují fotodokumentaci nejen s celkovým pohledem na strom, ale i na detaily nalezených defektů. Upozorňují nás na dřevokazné houby, xylobiontní hmyz či epifytické rostliny. To všechno je pro nás důležité v následné péči, kterou zajišťujeme,“ doplnil Petr Školoud z přerovského magistrátu.  





INZERCE

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
Auto _ Kubíček
INZERCE
TV Morava