Povodí Moravy v Hranicích představilo harmonogram stavby protipovodňových zdí

Výstavbu protipovodňových opatření v Hranicích na ulici Kropáčova a podél sadů Čs. legií zahájilo povodí Moravy, s. p. na jaře. V současnosti probíhá bourání zdí na pravém břehu a příprava na stavbu nové protipovodňové zídky na ulici Kropáčova. O postupu prací informoval státní podnik obyvatele Hranic na informačním setkání 3. června.

Celkové náklady na výstavbu protipovodňové ochrany Hranic vyjdou téměř na 65 mil. Kč. Foto: PMO

Opatření poskytnou městu Hranice ochranu až na úroveň padesátileté povodně

„Nová protipovodňová opatření budou chránit zdraví a životy 2000 obyvatel Hranic a majetek ve výši 600 mil. Kč. Protipovodňovou ochranu doplní prvky v podobě tribun a schůdků, které přiblíží řeku lidem, umožní přístup až k vodě a vytvoří v blízkosti řeky volnočasovou zónu. Vedle protipovodňových zídek a hrází budou součástí protipovodňových opatření hradidlové komory a mobilní hrazení,“ představil novou protipovodňovou ochranu obyvatelům Hranic investiční ředitel Povodí Moravy, s. p. Tomáš Bělaška. Současná podoba protipovodňových opatření poskytuje ochranu pouze do úrovně dvacetileté vody.

Stavba bude probíhat na obou březích řeky Bečvy v úseku o délce cca. 700 metrů. „V současnosti probíhá demolice původní pravobřežní zdi. V červenci snížíme hladinu v nadjezí, abychom mohli založit mikropiloty a zahájit betonování základů protipovodňových zdí. Vzniknou nové protipovodňové zídky v celkové délce 1050 metrů, které doplní protipovodňové hráze v délce 350 metrů. V případě levobřežních zdí dojde k jejich navýšení asi o 60 centimetrů, hráze budeme navyšovat asi o metr tak, aby zvládly převést povodeň o průtoku až 699 m³/s,“ popsal Bělaška.


Stavbu budou provázet dopravní omezení

Samotná stavba nebude představovat pro obyvatele Hranic výrazná omezení ani dlouhodobé dopravní uzavírky. Zhotovitel stavebních prací bude zajišťovat i úklid v případě znečištění přilehlých komunikací.

Celkové náklady na výstavbu protipovodňové ochrany Hranic vyjdou téměř na 65 mil. Kč. Stavba je financována z programu Ministerstva zemědělství Podpora prevence před povodněmi, z prostředků města Hranice a také z vlastních zdrojů Povodí Moravy s. p. (PMO). Stavební práce potrvají díky důkladné přípravě docela krátce a to do listopadu 2022.


Práce na rekonstrukci jezu v Hranicích pokračují dle plánu

Rekonstrukce hranického jezu je významnou součástí protipovodňové ochrany města a součástí celkové řešení vodohospodářů na celém povodí řeky Bečvy. „Rozšíření jezu společně s připravovanými ochrannými zdmi na ulici Kropáčova a podél sadů ČS. legií zvyšuje ochranu před povodněmi na celém úseku Bečvy na území Hranic. Zvýšení kapacity jezu se projeví zejména mezi jezem a silničním mostem, kde se také nachází zaústění pravostranných přítoků Ludiny a Veličky. V jejich výustních tratích dochází v současnosti k rozlivu vody při vysokých stavech na Bečvě. Protipovodňové zídky pak zvýší kapacitu koryta od silničního mostu dále proti proudu,“ doplnil Bělaška. Dokončení stavebních prací na jezu je naplánováno na duben 2022.



V Hranicích se mají místní na co těšit. Investice Povodí Moravy (spadá pod Ministerstvo zemědělství, které vede ministr Miroslav Toman (ČSSD) zajistí nejen zvýšení protipovodňové ochrany, ale taky komfort pro místní i návštěvníky druhého největšího města přerovského okresu. 


Celkovou ochranu před stoletou vodou má zajistit nové vodní dílo Skalička

Návrh protipovodňové ochrany i rozšíření jezu vychází z celkové Koncepce protipovodňové ochrany sídel v Pobečví. Dalšími technickými a přírodě blízkými opatřeními v povodí nad Hranicemi nelze zajistit pro město Hranice vyšší ochranu před povodněmi než na padesátiletou vodu. Kompletní ochranu Hranic až před stoletou vodou zajistí připravované vodní dílo Skalička, které tvoří hlavní prvek ochrany měst a obcí v Pobečví před povodňovými průtoky z Bečvy.

Současné politické vedení Olomouckého kraje přitom nesouhlasí s tím, aby vodní dílo Skalička mělo charakter vodní nádrže. Preferuje suchý poldr. Olomoucký kraj už zaslal Ministerstvu pro místní rozvoj (ministryně Klára Dostálová, ANO 2011) svoje stanovisko k aktualizaci Politiky územního rozvoje České republiky. Ta v jednom z článků totiž počítá se změnou, která se týká návrhu podoby protipovodňového opatření na řece Bečvě. To se vedení Olomouckého kraje nelíbí. 


Zdroj grafiky: Povodí Moravy s.p. (PMO).



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.



INZERCE
Jarní Flora Olomouc
INZERCE
podlahy poker