V takovém případě postačí, když se kolem sebe rozhlédnou a do telefonu spojovatelům nahlásí číslo nejbližšího sloupu. Operátoři Integrovaného záchranného systému podle digitální mapy následně určí polohu, kde se volající nachází a do jaké lokality mají tudíž zamířit.
Piráti posunuli Přerov k bezpečnějšímu městu
Sloupy veřejného osvětlení v Přerově měli své specifické kódy, bohužel však nesloužily jako orientační body, jelikož tyto data nebyly propojené pro integrovaný záchranný systém. „Je dobře, že se na náš impuls daly věci do pohybu a nyní budou data přístupné všem složkám záchranného systému. Věřím, že i taková maličkost, může často v krizové situaci rozhodnout,” tvrdí Martin Švadlenka.
„Sloupy už máme označeny, v blízké době dojde i k propojení se složkami záchranářů. Věřím, že tato novinka prospěje všem stranám – lidem v tísni i záchranářům,“ řekl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). Číslování budou navíc sloužit i k lepší orientaci pracovníkům, kteří na území Přerova provádějí údržbu.
Za pasportizaci, která spočívala v získání technických a polohových informací o veřejném osvětlení, zaplatilo město Přerov 1 milion 208 tisíc korun – samotná realizace se ale už stala terčem vandalů, kteří samolepky strhávají a ničí.
„Pracovníci Technických služeb města Přerova jsou proto vybaveni náhradním číslováním, které vylepují tam, kde jsou značky poničené,“ potvrdil Petr Školoud z přerovského magistrátu.
V Přerově má své specifické číslo 4734 sloupů veřejného osvětlení a více než 100 elektrických rozvaděčů. „Specifická čísla nebyly problém, ty sloupy měly již delší dobu. Napadlo mě, zda tato čísla však jsou využívána také integrovaným záchranným systémem. Nakonec stačilo jen malé pošťouchnutí technickým službám a zástupcům integrovaného systému, aby si exportovali data. Jsem rád, že se řešení našlo tak rychle a mohou se sloupy veřejného osvětlení naplno využívat jako záchranné orientační body,” doplňuje Švadlenka.