Zprávy

Přerovská technologická zpátečka. Město ukončilo Portál občana

Město Přerov na začátku nového roku odstavilo Portál občana, který měl Přerovanům sloužit pro online komunikaci s úřadem a pro vyřízení různých životních situací z pohodlí domova. Důvod, který byl uveden v emailu oznamujícím ukončení tohoto systému bylo údajně nové nařízení Evropské unie, ve vazbě na zákon č. 12/2020 Sb. o právu digitální služby. Portál občana byl jedním z modulů projektu IOP09 za celkem 138 milionů, který bývalý primátor Puchalský označil jako přerovský tunel Blanka.

Foto: Ilustrační obrázek

„Ukončení Portálu občana beru jako krok zpět od digitalizace města Přerova. Myslím si, že v současné situaci se samosprávy musí zaměřit právě o posílení komunikace občana s městem v online prostředí. V Přerově jsme takto vytvořený systém měli a teď ho vedení města ukončilo. Portál Občana měl od počátku několik vad, které jsme se snažili v letech 2014–2018 připomínkovat a řešit. Podařilo se například zprovoznit platební bránu, ale stále bylo nutné některé funkce Portálu vylepšovat tak, aby byl jako celek pro občany užitečný,“ komentuje situaci krajský zastupitel za Piráty Martin Švadlenka.

Kvůli tomuto projektu byla provedena razie na Přerovském magistrátu v roce 2014, při níž byl mimo jiné zabaven počítač tehdejšího primátora a pětice firem (pozn. redakce 1), která se přihlásila coby zhotovitelé do výběrového řízení na projekt IOP09, byla v roce 2020 pokutována Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Portál občana však nebyl mezi občany příliš využíván. Za celou dobu jeho existence bylo registrováno pouze 81 uživatelů.

„Namísto propagace a vylepšení systému se město po vypršení udržitelnosti projektu na celý Portál občana jednoduše vykašlalo. Osobně se domnívám, že ani odůvodnění s odkazem na zákon o právu na digitální služby nepodmiňuje zastavení těchto systémů na úrovni samospráv, ale reguluje především systémy státní správy. Momentálně po kliknutí na stránku portal.prerov.eu uvidíte jen chybou hlášku serveru. Myslím si, že je to pro tuto část projektu IOP09 naprosto příznačné. Portál občana byl prostě nezvládnutý a myslím si, že označení přerovský tunel Blanka, jak celý projekt označil bývalý primátor Puchalský (pozn. redakce 2), je v tomto případě bohužel zcela na místě,“ doplňuje Švadlenka. Poznámky redakce:

(1) Pětice pokutovaných firem a výše pokut, které jim za kartel vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), je následující: 

  1. O2, 38 milionů korun pokuta
  2. Autocont, 36 milionů korun pokuta
  3. Tesco SW, 36 milionů korun pokuta
  4. Emos, 7 milionů korun pokuta
  5. Bach system, 200 tisíc korun pokuta


(2) Pan Vladimír Puchalský byl primátorem města Přerova v letech 2014 až 2018, zvolen byl za Společně pro Přerov, do té doby byl opozičním zastupitelem. Od roku 2018 je Společně pro Přerov + Piráti v zastupitelstvu města Přerova v opozici. Piráti v listopadu 2020 oznámili, že do příštích komunálních voleb na podzim 2022 již budou kandidovat samostatně, tzn. bez Společně pro Přerov). INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.