Společnost

Cenu města Přerova získá letos osm osobností, nejmladší má 39 a nejstarší 80 let

Medailí Jana Amose Komenského bude letos oceněno osm přerovských osobností. Prestižní cenu předávají zástupci města jednou za čtyři roky a vybírají z návrhů, které jim pošlou sami občané. Zastupitelé jména navržených Přerovanů odsouhlasili v pondělí 6. září, samotné předává cen je naplánováno na Den vzniku samostatného československého státu. Medaili při slavnostním aktu, který se bude konat na zámku, převezme 28. října jedna žena a sedm mužů - všichni se v Přerově buď narodili, nebo tu stále úspěšně působí. Mezi oceněnými je bývalá ministryně zemědělství, organizátor akcí pro děti a mládež, muzikant, moderátor, pořadatel kulturních akcí, loutkoherec, malíř a historik. 

Na cenu bylo navrženo osm kandidátů – jména všech zastupitelé schválili. Medaili Jana Amose Komenského převezmou 28. října na zámku.  Foto zdroj: prerov.eu

Cenu předávají zástupci města úspěšným občanům od roku 1964 a získávají ji lidé, kteří přispěli k rozvoji Přerova, zasloužili se o rozvoj demokracie nebo dosáhli vynikajících výsledků v různých oblastech života. A kdo ji získá letos?

Milena Vicenová (*1955) Byla předsedkyní Klubu zemědělských novinářů a publicistů a zástupkyní České republiky ve výboru Světové organizace zemědělských novinářů. V roce 1996 nastoupila na Ministerstvo zemědělství, zajišťovala jednání s ministry z členských zemí Evropské unie, vyjednávala mezinárodní smlouvy, podílela se na přípravách resortu zemědělství na vstup do Evropské unie. V roce 2006 se stala ministryní zemědělství. V letech 2008 až 2012 byla stálou představitelkou ČR při EU. Nyní pracuje v oblasti zahraničních vztahů Technologické agentury ČR. 

Ladislav Župka (*1941) Od 70. let minulého století se věnuje práci s dětmi a mládeží v turistickém oddíle mládeže TOM Lišáci. Na schůzkách - vedle zábavy a snahy naučit děti základům všech dostupných tradičních i netradičních her a sportů - dbal také na výuku teoretických znalostí. Na výpravách a táborech s oddílem zavítal do mnoha koutů republiky. Je hlavním organizátorem čtyř každoročních akcí zaměřených na rodinu a děti: Orizaro – pohádkový les, Strašidlácký rej, Pálení čarodějnic a Strašidlácké hrátky. 

Vladislav Peška (*1941) Jako dítě studoval hru na housle a klavír, později přešel na basu a kytaru. Hudební kariéru začal hrou na basu v Dixilandu XI. A. V roce 1963 založil spolu s Pavlem Novákem, Pavlem Petruškou a Zdeňkem Pecem skupinu Synkopa, o šest let později na žádost Pavla Nováka přešel do kapely VOX a společně vystupovali 13 let. V roce 1994 ukončil profesionální dráhu hudebníka a dále se hudbě věnoval jako koníčku v kapele Princip. Po odchodu do důchodu se vrátil do Synkopy, kde aktivně hrál do roku 2021 – nyní pro kapelu dělá aranžmá.

Bohuslav Přidal (*1951) Od mládí se aktivně zajímal o kulturu. V 60. letech se stal nejmladším členem městské dechové hudby Rund. V následující dekádě působil i jako diskžokej a moderátor stovek akcí v oblasti kultury, sportu, společenského života. Coby ředitel klubu podporoval a rozvíjel aktivity sedmnácti souborů zájmové umělecké činnosti – od tance, přes amatérské divadlo a hudební sbory až po kroužek esperanta. Byl členem organizačního štábu Přerovského československého jazzového festivalu, moderoval koncerty Jaroslava Wykrenta, organizoval vzpomínkové akce legendární skupiny Synkopa. 

Jaroslav Biolek (*1961) Více než třicet let působí jako vedoucí a pořadatel táborů pro děti i dospělé, organizuje sportovní, turistické a kulturní aktivity. Od roku 1985 pořádá zábavnou akci Eldorádo, od roku 1988 Mistrovství světa týmů v ringu a od roku 1990 Velké dláždění - turnaj ve 30 druzích sportů a her. Před třiceti lety založil Klub Dlažka a pod jeho hlavičkou pořádá akce pro děti i dospělé. Uspořádal stovky tanečních večerů, pořádá koncerty převážně rockové a folkové hudby. 

Ondřej Pavelka (*1967) Od roku 1978 působí s krátkými přestávkami v loutkovém divadle Přerovský kašpárek. Postupně zde prošel všemi odbornostmi, které jsou v divadle potřebné. Začínal jako kulisák, postupně se vypracoval na loutkovodiče, osvětlovače, zvukaře, recitátora a režiséra. Divadlo se stalo jeho srdeční záležitostí. Přerov reprezentoval na mnoha zájezdových a přehlídkových vystoupeních.  V roce 2015 dostal loutkářskou cenu Matěje Kopeckého za práci v loutkovém divadle.

Lubomír Dostál (*1965) Kreslíř a básník, pracovně začínal v divadle v Olomouci jako umělecký malíř, poté působil v soukromé sféře. Od roku 2005 průběžně pracoval jako učitel výtvarné výchovy na základních školách. Největšími tvůrčími úspěchy jsou účast v mezinárodní soutěži karikaturistů v Belgii, kde reprezentoval Českou republiku. V roce 2015 vystavoval kresby v Galerii města Přerova a v roce 2020 na přerovském zámku. Publikuje své vtipy, kresby a básně, je autorem několika básnických sbírek.

Petr Sehnálek (*1982) Historik a správce sbírek, působící v Muzeu Komenského v Přerově. V rámci pracovní činnosti popularizuje regionální historii formou výstav, článků, publikací, přednášek, komentovaných prohlídek a nově i dokumentárního filmu. Specializuje se na regionální dějiny 19. a 20. století - zejména každodennost, stavební vývoj a období 1. poloviny 20. století a orální historii  - zachycování vzpomínek pamětníků. 


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
CBA Huhnak