Kultura

Z okna radnice bude opět viset tibetská vlajka coby symbol podpory

K celosvětové akci Vlajka pro Tibet se symbolicky připojí i přerovská radnice, která tuto aktivitu podporuje od roku 2015. Vlajka bude vlát na náměstí TGM v úterý 10. března – v den výročí Tibetského národního povstání.

Zdroj: prerov.eu

Město Přerov si vyvěšením vlajky připomene povstání, při němž v roce 1959 zahynulo více než 80 tisíc Tibeťanů a statisíce zemřely v následujících dnech ve vězení, pracovních táborech, nebo se staly obětí hladomoru. Podle přerovského primátora Petra Měřínského je třeba alespoň symbolicky upozornit na to, že porušování lidských práv v Tibetu není lhostejné ani lidem v tak vzdálené zemi jako je Česká republika. „A to i z toho důvodu,  že s ním máme sami neblahé zkušenosti z dob reálného socialismu,“ připomněl primátor. 

Česká republika se ke kampani připojuje už od roku 1996, město Přerov vyvěšovalo vlajku do roku 2005, pak tuto aktivitu radní odmítli s odůvodněním, že tibetská vlajka vyvolávala mezi Přerovany rozporuplné reakce – a znovu byla vlajka vyvěšena po desetileté odmlce.

Vyvěšení tibetské vlajky nepodpořili dva radní - Tomáš Navrátil (za ANO) a Tomáš Dostal (za KDU-ČSL a TOP09). Redakce Přerovského Reje o tomto alibistickém postoji již dříve informovala. Více čtěte v tomto článku Váhání nad Tibetem na přerovské radnici.