Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v Evropě koncem 20. století rychle se stala celosvětově jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu a jeho nezávislosti. Mezinárodní akce se koná každoročně 10. března, tedy v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Přerov se k této akci tradičně připojuje mnoho let.
Přerovská radnice vyvěsí vlajku Tibetu také letos. Rada města Přerova totiž schválila dne 30. ledna zapojení města Přerova do kampaně „Vlajka pro Tibet“
a uložila odboru vnitřní správy magistrátu města, aby dne 10. března 2020 na budově radnice tibetskou vlajku skutečně vyvěsil. Tím, kdo sebral odvahu, byl letos jinak pasivní a neakční primátor Petr Měřínský, který vyvěšení vlajky Tibetu navrhl radě schválit a sám hlasoval pro.
Hlasování rady nakonec prošlo docela hladce, ale dva radní se podivně hlasování zdrželi. Dokonce v tomto bodu nebyla v rámci rady města ani diskuse a tak není veřejně známé, jaké jsou skutečné motivy Tomáše Navrátila (ANO 2011) a Tomáše Dostala (KDU-ČSL a TOP 09) nepodpořit aspoň symbolicky Tibet.
Proč Navrátil nepodpořil svého ochránce primátora Měřínského nevíme. U tohoto bývalého náměstka primátora, který stále sedí na radnici jako placený radní pro dopravu, mohlo jít o nějaké hnutí mysli. Třeba pro Tomáše Navrátila představuje Čína vzor akceschopnosti také v řešení problémů dopravy a tak nechce mentálně konat k čínské nelibosti.
Ale proč Tomáš Dostal, který má blízko k TOP 09 i KDU-ČSL nedrží basu s ostatními radními? To je záhada. U něj tento postoj překvapuje víc než u Navrátila. Taky není jasné, proč oba radní za KDU-ČSL a TOP 09 nehlasovali jednotně. Jiří Lapáček (KDU-ČSL a TOP 09) hlasoval pro návrh. Pro byli také všichni zbývající přítomní radní za ODS a ANO 2011.
Je pochybné, že by postoj obou zdržujících se radních byl předzvěstí nějaké čínské aktivity v okresním městě. Proč si oba radní nad Tibetem alibisticky umyli ruce tak ukáže asi až čas.