Dešťová zahrada se otevřela veřejnosti. Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Dešťová zahrada – ráj pro lidi, zvířata i rostliny. Vodní prvky, které potěší zejména děti. Budky pro netopýry a ptáky. A také nové stromy, které nahradily staré a nebezpečné dřeviny, rostoucí podél mlýnského náhonu Strhanec. To všechno Přerované najdou v ulicích Sokolská a na Hrázi, kde v uplynulých dnech realizační firma dokončila projekt podpořený z Norských fondů.

Foto zdroj: prerov.eu

„V blízkosti panelového sídliště vznikla nová zelená oáza, která zejména během letních měsíců zajistí maximální ochlazovací efekt a zadrží vláhu na daných místech,“ sdělil primátor města Petr Vrána. Ze svodu na budově pobočky Městské knihovny v Přerově na Velké Dlážce jsou do terénní prohlubně odvedeny srážky, na místě byly vysazeny rostliny, které vodu zachycenou ze střechy zužitkují. „Zejména pro děti jsou určeny nové vodní prvky, do kterých se ručním pumpováním vhání voda. Vybudovali jsme soustavu dřevěných korýtek, v nichž voda může proudit s různou intenzitou a roztáčet vodní mlýnky. Mlžítko na okraji kačírkové plochy může sloužit obyvatelům města k osvěžení v horkých letních dnech,“ doplnil primátor.

Pozitivních změn doznala i nedaleká lokalita v ulici Na Hrázi, kde byly letité stromy v havarijním stavu. „Na základě odborných posudků padlo rozhodnutí, že život většiny vzrostlých dřevin prodlouží udržovací řezy, menší část, konkrétně 75 stromů, pracovníci specializované firmy pokáceli a nahradili druhy, které snášejí vlhčí půdu. Jde o střemchy, duby, lípy, nebo javory,“ upřesnil náměstek primátora Miloslav Dohnal. Na místě bylo podle jeho slov s ohledem na velký výskyt netopýrů a strakapoudů také osazeno na čtyři desítky nových budek pro tyto živočichy.

„Projekt „Zlepšení mikroklimatických funkcí v lokalitách Na Hrázi a Sokolská“ získal podporu z Norských fondů – dotace představuje 90 procent celkových nákladů, které činí téměř 7 milionů korun,“ konstatoval náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský. Celková dotace činila 6 milionů 432 tisíc korun. INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
podlahy poker