Volných míst mají střední školy dost. Přes kritiku elektronických přihlášek zatím problémy nejsou

Celkem dvacet dní mají žáci posledních ročníků základních škol na odeslání přihlášek na střední školy. Letos novým způsobem, a to elektronicky. Na začátku se tento systém o den zpozdil, podle rodičů to ale na proces přihlášek nemá valný vliv, protože na podání přihlášek je času dost. Pokud jde o kapacitu středních škol, volných míst je dostatek, celkem 7 700. Například u přihlášek na gymnázia ale nemusí být všichni úspěšní.

Na středních školách je letos míst dost, ačkoliv třeba na gymnázia se bude určitě opět hlásit více dětí než je kapacita | Ilustrační foto: virtualnigh.gytool.c

„Deváťáků na základních školách v kraji je nyní přesně 6 134, k tomu na víceletých gymnáziích 750. Střední školy jsme na současnou situaci připravili, hned na několika školách jsme pro školní rok 2024/2025 navýšili počet míst,“ řekl hejtman Josef Suchánek.

Například nová třída oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika vznikne v Olomouci, jedná se o detašovaní pracoviště Střední pedagogické školy Přerov. Výčet dalších navýšených míst přibližuje krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec: „O jednu třídu se navýší kapacita čtyřletého studia Gymnázia Čajkovského v Olomouci. K navýšení tříd dojde také na dvou obchodních akademiích v Olomouci a Šumperku v oboru Ekonomické lyceum. V Šumperku nově otevíráme třídu přírodovědného lycea na Střední odborné škole. Dvojnásobný počet žáků přijme v oboru informační technologie Střední průmyslová škola strojnická v Olomouci. A na všech zdravotnických školách kraj navýší počet přijímaných školáků v oboru praktická sestra,“ popsal.

O gymnázia a technické obory je zájem, o řemesla moc ne

Dlouhodobě přetrvává zájem o studium na gymnáziích a obchodních akademiích. U obou byl loňský zájem až čtyřnásobný vzhledem k předchozím rokům. Zájemci tedy musí počítat s tím, že například u gymnázií nebudou všichni uspokojeni, tak jako každý rok. Na odborných školách se školáci nejvíce hlásí na elektrotechnické, sociální a zdravotní obory. Větší zájem je o technické obory, jako je strojírenství, elektrotechnika či informatika. Bohužel malý zájem stále přetrvává u řemeslných oborů, jako je klempíř, zedník nebo tesař.

Letos se přihlášky na střední školy podávají pouze elektronickou cestou. Tento systém měl začít fungovat ve čtvrtek, kvůli technickým problémům byl ale funkční až v pátek večer. Přes úvodní trable ale nikdo nehlásil, že by nastala kritická situace, protože i tak zůstalo rodičům na podání přihlášek dost času.  Změna v procesu přijímacího řízení by měla celý proces zjednodušit a zefektivnit, což ti, kteří mohou srovnávat klasický a nový model, potvrzují. Výhodou si je jistý i Aleš Jakubec. „Sníží se například počet odvolávacích řízení a většina volných míst na školách bude informačním systémem obsazena již v prvním kole dle priorit uchazečů, které v přihláškách musejí u jednotlivých škol uvádět,“ dodal radní Jakubec.INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
podlahy poker