Nová dětská oční ambulance v Přerově ošetří měsíčně až dvě stovky dětí

Oční oddělení Nemocnice AGEL Přerov rozšířilo služby pro dětské pacienty do 18 let. Reaguje tak na vyšší poptávku vzhledem k rostoucímu počtu dioptrických očních vad u dětí s krátkozrakosti, dalekozrakostí, k včasnému záchytu šilhání a nastavení správné léčby jako prevence tupozrakosti. Tyto vady je nutno zachytit a léčit ještě v předškolním věku, aby byla šance na vyléčení co nejvyšší.

Foto zdroj: AGEL

„Cílem nové oční ambulance je lepší dostupnost zdravotní péče pro děti a současně vytvoření příjemného prostředí k vyšetření,” říká primářka očního oddělení MUDr. Monika Daňková s tím, že ambulance je moderně vybavená, izolovaná od rušivých elementů ostatního chodu oddělení a čekárny, s personálem orientovaným na dětského pacienta. „Měsíčně bychom mohli vyšetřit podle personální kapacity a potřeb dětských lékařů regionu až okolo 200 dětských pacientů,” doplnila primářka.

Do přestavby nové ambulance z původní technické místnosti očního oddělení a pořízení moderních přístrojů nemocnice investovala zhruba půl milionu korun. Pro vyšetřování a léčbu dětí budou sloužit projekční optotyp i pro děti předškolního věku (přístroj pro vyšetření správného vidění), nebo štěrbinová lampa. Dětem budou přesně změřeny dioptrie na autorefraktometru. „Pro komplexní oční vyšetření transparentnosti oční čočky a očního pozadí se budou vyšetřovat oči v rozkapání speciálními očními kapkami, které rozšiřují oční zorničku a ukážou i navíc skryté dioptrie u dětí, a to podle věku a spolupráce pacienta,“ uvedla primářka Daňková.

Dětská oční ambulance bude dále pokračovat ve spolupráci se specializovanou ortoptistkou, ke které budou odesílané děti se závažnějšími očními vadami v kombinaci se šilháním a nebezpečím vzniku tupozrakosti. Zde budou mít děti prostor k nácviku správného vidění a prostorové orientace formou hry. Pro menší děti je pak možnost i zápis do ortoptické školky s denním provozem. „Delší dobu také velmi dobře spolupracujeme s klinikou dětských očních vad v Brně, a to v případě operativního řešení šilhání, dětské vrozené katarakty, nebo zeleného zákalu. Také spolupracujeme s lékařkou Věrou Bláhovou, specialistkou na dětské oční pacienty v Přerově, a oftalmologem Stanislavem Červenkou z očního pracoviště v Otrokovicích, specialistou na neprůchodnost slaných cest u dětí,“ sdělila primářka Daňková.

Dětská oční ambulance se v Nemocnici AGEL Přerov nachází v prvním patře v prostorách očního oddělení a bude fungovat dva dny v týdnu - úterý a čtvrtek od 08:00 do 14:30. Pacienti se mohou objednávat na telefonním čísle 581271437/438 mezi 13:30 až 14:30, přičemž žádanka od dětského praktického lékaře je nezbytností.INZERCE
Mamma Centrum Mamma Centrum

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
TV Morava
INZERCE
podlahy poker