TGM 16: Nejočekávanější rekonstrukce brzy začne, dotace činí 167 milionů korun

Největší a historicky nejnákladnější rekonstrukce nemovitosti v majetku města Přerova je už na spadnutí. Veřejná zakázka na opravu a modernizaci budovy na adrese TGM 16, která má projít zásadní proměnou a stát se hlavním sídlem magistrátu, míří do finále. Radní vzali na vědomí, kdo podal ekonomicky nejvýhodnější nabídku – protože ale o vítězi budou ještě 9. října jednat zastupitelé, výběr zhotovitele zatím nemůže být veřejnou informací. Výše dotace je ale už známa.

Budovu, kterou znají Přerované také pod názvem Emos, čeká nákladná rekonstrukce. Takto bude vypadat v roce 2026. Foto zdroj: prerov.eu

„Máme dobrou zprávu – město získalo na energeticky úsporná opatření této budovy dotaci přesahující 167 milionů korun. Což je vyšší částka, než jsme předpokládali,“ řekl primátor města Petr Vrána. Náměstek Vladimír Lichnovský připomněl, že předpokládaná hodnota zakázky je 300 až 312 milionů korun bez DPH, takže dotace na budoucí rekonstrukci přispěje významnou měrou.

Vyklizená budova by se mohla začít rekonstruovat v závěru letošního, nebo spíše na začátku příštího roku

„Do roku 2026 tu podle návrhu společnosti Anagram&Gruppa vznikne moderní sídlo magistrátu, jehož součástí budou kanceláře, jednací místnosti, sociální zařízení či veřejně přístupné prostory hal,“ uvedl náměstek primátora Lichnovský. Součástí objektu bude i kavárna s výhledem na město – a architektonicky zajímavým prvkem se má stát schodiště vedoucí podél průhledné fasády. Nově zrekonstruovaný dům, který stojí naproti secesnímu Městskému domu, by tak měl výrazně změnit tvář hlavního přerovského náměstí.

Historie budovy sahá do závěru šedesátých let minulého století. V roce 1967 tady proběhla asanace, staré domy byly zbourány a vzniklo tu sídlo Okresního stavebního podniku. Stavba s kombinovanou ocelobetonovou konstrukcí – jejíž obvodový plášť je v průčelí tvořen cihlovým zdivem, zatímco hlavní podélná fasáda je tvořena boletickými panely – zůstala v původní podobě do dnešních dnů. Po sametové revoluci nemovitost přestala sloužit OSP a stala se majetkem několika společností. Podle jedné z nich Přerované dodnes objektu říkají Emos. V posledních letech sídlila v tomto objektu i část magistrátu.



INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.



INZERCE
Flora Olomouc
INZERCE
podlahy poker