Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami a velkými kroupami

Noc ze čtvrtka na pátek může přinést nebezpečné výkyvy počasí. Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu na velmi silné bouřky s přívalovými srážkami s lokálními úhrny kolem 50 milimetrů, které může doprovázet silný vítr s nárazy kolem 90 km/h a kroupami větších rozměrů. Tato výstraha platí pro Olomoucký kraj, a to od čtvrtka 8. července od 17 hodin do pátku 9. července do 6 hodin.

Večer a v noci hrozí i velké krupobití / Foto: pixabay.com

Při lokálním přívalovém dešti může docházet k intenzivnímu odtoku vody ze svahů, rychlému rozvodnění malých toků a suchý koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem a ke snížené stabilitě stromů v podmáčené půdě. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy.

Ke zmírnění dopadů velmi silných bouřek odborníci doporučují zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty, nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst, při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Dále je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami.

Dále je vydaná výstraha před vznikem požáru důsledkem sucha. Vyvarovat se rozdělávání ohně v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

Vývoj a postup bouřek a monitoring sucha lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.




INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZE



INZERCE
CBA
INZERCE
TV Morava